Nationala de fotbal respira

7 Iunie 2010
797 Vizualizari | 0 Comentarii
Deac cel mai bun jucator in meciul cu Honduras
• Romania a reusit sa incheie cu o victorie cantonamentul din Austria, invingand cu 3-0 reprezentativa Hondurasului, calificata la Campionatul Mondial • Scorul a fost deschis de Daniel Niculae in minutul 20, George Florescu a majorat diferenta inainte de pauza, pentru ca Mirel Radoi sa stabileasca scorul final din penalty • Selectionerul Razvan Lucescu se simte hartuit

Nationala de fotbal a Romaniei respira. Dupa trei infrangeri consecutive in meciurile din acest an, cu Israel, Ucraina si Macedonia, nationala a avut parte de un adversar mai accesibil in ultimul amical din cantonamentul din Austria, nationala Hondurasului, desi calificata la Campionatul Mondial, nereusind sa castige vreun meci in ultimele amicale disputate. In aceste conditii, fara sa faca un meci prea bun, tricolorii au invins cu 3-0 si spera ca acest succes sa reprezinte un nou inceput. Partida a inceput sub semnul echilibrului, cele doua formatii avand pe rand initiativa si posesia, intr-un joc cu un ritm rapid si faze succesive de atac. Romania a avut un plus la capitolul determinare si vointa de a demonstra ca infrangerea cu Macedonia nu este ceva definitoriu pentru trupa lui Lucescu. Cu Lobont revenit intre buturi dupa meciul slab cu Ucraina, dar si cu Deac, Bilasco si Daniel Niculae in ofensiva, cei trei fiind principalii initiatori ai fazelor de atac ale Romaniei, tricolorii au aratat parca o alta fata in aceasta partida. Astfel ca golul marcat pe contraatac in minutul 20 nu a fost tocmai surprinzator. Deac l-a gasit excelent cu o pasa pe culoar pe Daniel Niculae, acesta a preluat scurt, a patruns si a inscris cu un sut pe jos de la 20 de metri. Hondurasul a incercat sa revina printr-un presing sufocant in zona mediana, insa pana la pauza, tot romanii au fost cei care au trimis mingea in plasa. Cocis si Rat au creat o faza superba in prelungirile primei reprize, ultimul a centrat in forta in careu, unde a aparut in viteza George Florescu, acesta marcand cu un sut din voleu primul sau gol in tricoul nationalei. Repriza secunda a fost mult mai slaba din punct de vedere calitativ, nici Hondurasul, dar nici Romania nereusind sa creeze faze de atac legate care sa produca pericol la poarta adversa. Cea mai importanta faza a reprizei secunde a avut loc cu un sfert de ora inainte de final, cand Ciprian Deac a obtinut un penalty, dupa un fault al lui Espinoza.

Selectioner hartuit?

Radoi a executat cu siguranta de la punctul cu var si a inscris fara probleme pentru 3-0. La un astfel de scor, Razvan Lucescu si-a permis sa trimita in teren pe final de meci si jucatorii aflati la prima aparitie in tricoul Romaniei: Galamaz si Silviu Lung Jr., alaturi de cei doi mai intrand in ultimele minute si Sepsi sau Radut. Romania a inceput meciul cu: Lobont - Dananae, Tamas, Goian, Rat - Cocis, Radoi, Florescu, Deac - Bilasco, Daniel Niculae. Pe parcurs au mai intrat: Ghioane, Nicolae Dica, Galamaz, Radut, Sepsi si Silviu Lung Jr. Antrenorul echipei nationale, Razvan Lucescu, s-a plans ca este hartuit si ca are mai multi inamici care ii pun bete in roate. "Luptam împotriva presei din Romania, a oamenilor de fotbal din tara si a celor ce fac afaceri din fotbal. Suntem singuri si mult mai uniti, asta e cel mai important!", a spus Lucescu. Si directorul general al FRF, Ionut Lupescu, a declarat ca nationala Romaniei este pe drumul cel bun. "Ne-am aparat foarte bine si am si alte ocazii în afara de golurile marcate. Sigur, mai avem mult de munca, dar sunt convins ca suntem pe drumul cel bun. Avem jucatori pe care sa ne putem baza în campania de calificare pentru Euro 2012, dar important e ca în toamna sa evolueze pentru echipele lor si sa fie sanatosi. Pana acum am avut mari probleme din acest punct de vedere. Nu ne-a fost usor, dar si-au dorit foarte mult sa castige acest meci si s-au luptat în teren. Cred ca exista un nucleu de jucatori. Acum ne-au lipsit aproximativ 3-4 jucatori. Mai avem un test foarte important, cu Turcia, în august si atunci vom sti exact unde ne aflam înainte de calificarile pentru CE. Acum ne mai ramane doar sa mergem la Euro si sper sa începem cu dreptul campania de calificare", a declarat Lupescu, la DigiSport. Pentru Romania aceasta a fost prima victorie într-un meci amical în acest an, dupa trei esecuri, 0-2 cu Israel (3 martie, la Timisoara) si 2-3 cu Ucraina (29 mai, la Lvov) si 0-1 cu Macedonia (miercuri, la ). Inainte de debutul preliminariilor pentru Campionatul European din 2012, Romania mai are programat un meci de pregatire, la 11 august, în compania Turciei.

Page time :0.1424 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019927 (s)