Nationala de handbal, cu un pas mai aproape de semifinalele Europenelor

11 Decembrie 2008
656 Vizualizari | 0 Comentarii
• Reprezentativa de handbal feminin a invins ieri reprezentativa similara a Ucrainei cu scorul de 40-32, intr-un meci contand pentru grupa principala I la Campionatul European de handbal din Macedonia • Pentru tricolore urmeaza un joc decisiv cu Norvegia, partida care va avea loc astazi, cu incepere de la ora 21.15
Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, miercuri, la Ohrid, in Macedonia, reprezentativa similara a Ucrainei, cu scorul de 40-32 (la pauza 17-18), in cel de-al doilea meci din grupa principala I, rezultatul pastrand tricolorele in lupta pentru calificarea in semifinalele competitiei. Tricolorele au inceput meciul mult mai bine, dupa "dusul rece" din confruntarea cu Spania, de marti. Scorul a fost deschis dupa trei minute, prin Narcisa Lecusanu, aceeasi jucatoare reusind sa aduca pentru prima data detasarea la doua goluri, 6-4 (min. 9). Apararea mult mai mobila a pus probleme Ucrainei, care dupa 10 minute era condusa cu 8-5. Jocul cu pivotul Manea a mers mult mai bine, in timp ce portarul Hutupan-Dinu a facut, din nou, minuni (10-6, min. 13). Ucraina, cu ofensiva axata doar pe forta de aruncare a interilor, in special a celui stang, Pidpalova, si-a aratat ambitia in minutul 23, cand a egalat la 23. Antrenorul Radu Voina si-a certat elevele pentru faza defensiva, in fata unei adversare pe care o invinsesera cu putin timp in urma, la Trofeul Carpati de la Cluj, fara probleme. Lucrurile nu au mers bine nici pe finalul reprizei, Ucraina trecand la conducere, 16-18 (min. 30). Scorul la pauza a fost totusi unul strans: 17-18. Echilibrul s-a pastrat si in debutul reprizei secunde (19-19, min. 34), cu tricolorele incercand timid sa revina (20-19). Apararea schimbata din pozitia "sase in linie" in cea care indica un "cinci plus unu", a incomodat vizibil adversara, care a pierdut mingi pretioase in atac. In minutul 40, Romania conducea cu 24-21, dar a suferit insa pe partea dreapta a atacului, unde extrema Cioaric a aratat emotii prea mari, in absenta Ramonei Maier, indisponibila dupa accidentarea grava din meciul cu Spania. Patru minute mai tarziu, tricolorele au trecut cu bine peste faptul ca ramasesera in patru, dupa eliminarile lui Neagu si Elisei-Ardean si, mai mult, au reusit sa marcheze, 27-23, dupa realizarile lui Amariei si Manea. Dupa 29-24 (min. 46), Ucraina nu a mai putut opune rezistenta, Romania continuand cursa spre semifinale. Scor final: 40-32, dupa un meci entuziasmant al tricolorelor in ultimul sfert de ora. In ultimul meci din grupa I principala, Romania va intalni astazi echipa Norvegiei, de la ora 21.15, intr-un meci de care pe care pentru ocuparea primei pozitii in grupa.

Page time :0.1369 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015847 (s)