Nationala de rugby juniori este campioana europeana

11 Mai 2009
1126 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala sub 21 de ani a Romaniei a reusit o victorie de senzatie in fata Georgiei, in finala Campionatului European. Dupa ce a fost condusa cu 0-17 la pauza, Romania a revenit si a invins cu 27-20, eroul fiind aripa George Catuna, care a marcat trei incercari. Romania U21 ramane astfel campioana europeana, aparandu-si titlul castigat anul trecut. Georgienii au inceput meciul in forta si au marcat doua eseuri plus o penalitate, in timp ce formatia tricolora a ratat o penalitate si un dropgol. La 0-17, aproape de finalul primei reprize, gruzinii au vazut un cartonas galben si Romania a fost a fost la un pas de a marca primul eseu. Se anunta insa furtuna din partea a doua. Revenirea Romaniei a inceput in minutul 45, cu un eseu la care a participat aproape toata echipa, scrie www.rugby.ro. Era 5-17, fara transformare reusita, si Georgia a reactionat cu o penalitate pentru 5-20. De aici a inceput momentul de glorie al Romaniei U21. George Catuna a marcat doua eseuri blitz si i-a sedat practic pe gruzini, care nu mai stiau pe ce lume se afla. A avut doar o transformare, asa ca tabela arata 17-20. Imediat mijlocasul la deschidere Nicu Ignea a transformat o penalitate si era egal, 20-20. Lovitura de gratie a dat-o tot Catuna, cu un eseu cat un titlu european. Romania U21 a invins Georgia cu 27-20 si a demonstrat ca este cea mai buna. Cu aceasta victorie, nationala sub 21 de ani a Romaniei pastreaza titlul european castigat anul trecut. Echipa tricolora a trecut la editia din acest an de Suedia, Portugalia si Georgia.

Page time :0.1276 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014795 (s)