Ne-a facut-o Baicu-gol

29 Noiembrie 1999
794 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli Iasi - NC Foresta Suceava 1-2 (1-2) •In doar doua minute, golgeterul seria I a scris istoria partidei •Botan l-a lovit in figura pe Chiper, fostul sau coechiper •Ca si in meciul tur, Poli a incheiat in 10 oameni

Formatii:
FCM Poli Iasi: Moraru, Urdaru, Gheban, Paraschiv, Barbu, Gavrilescu, Ilie, Poenaru (61 Pintilie), Serban, Ionescu (84 Onut), Onofras (70 Chiper). Antrenor: Leonida Nedelcu.

NC Foresta: Badan, Schiopu, Berbard, B. Balan, Botan (70 Beldiman), Cojocaru, Pacurar (62 Fanis), Brujan, Baicu (88 Semeghiu), Ene, P. Balan. Antrenor: Marin Barbu.

Au marcat: Paraschiv ('27), respectiv Baicu ('16, '18).
Cartonase galbene: Urdaru (2), Ilie (Poli), V. Balan, Baicu (Foresta).
Cartonase rosii: Urdaru (minutul '90).
Arbitri: Adrian Stoica (Bucuresti), Vasile Avram (Bucuresti), Cojocaru Ispas (Bucuresti).
Observator FRF: Adrian Ramureanu (Bucuresti)

Mare meci mare, simbata dimineata pe "Emil Alexandrescu". Dupa numeroasele intilniri disputate la Federatie, citeva mii de spectatori au tinut sa asiste si la intrecerea celor doua combatante in terenul de joc. Pe un gazon acoperit cu un strat subtire de zapada, echipierii lui Poli si Foresta si-au facut aparitia la incalzire sub aplauzele celor doua galerii, destul de numeroase. La tribuna "B" fanii "alb-albastri" contrastau nu numai prin culori ci si prin lozinci cu "Legione Nordica", aflata la peluza din dreptul tabelei, galeria "galben-verde" a padurarilor. Tribuna oficiala a devenit si ea neincapatoare cu putine momente inaintea inceperii partidei, numeroase oficialitati incalzindu-se cu cite un paharel de vin fiert oferit de organizatori. Cu totii asteptau cu infrigurare si la propriu si la figurat debutul partidei si totodata o victorie ieseana. Nici bine nu ne-am fixat ceasurile dupa cel al arbitrului si Pacurar, scapat singur cu Moraru, il remarca pe acesta din urma, sutind slab. Din pacate, acest semnal de alarma nu a fost luat in serios de catre gazde, forestierii prinzind curaj o data cu trecerea minutelor. Si cind nimeni nu se astepta, oaspetii au deschis scorul la o grava greseala de marcaj a iesenilor. Lovitura de colt de pe partea dreapta a directiei sucevene de atac, Baicu se inalta si din apropierea portii trimite cu capul in plasa. Un gol care a turnat practic plumb in ghetele iesenilor, lucru dovedit doua minute mai tirziu. Ex-ieseanul Cojocaru executa o lovitura libera de la aproximativ 25 de metri, mingea ajunge fericit la Baicu, care, cu singe rece, il executa din nou pe Moraru. Era 0-2 si intreaga asistenta privea deznadajduita la bucuria oaspetilor, echipa a carei golgeter demonstrase inca o data veridicitatea poreclei sale, Baicu-gol, in doar doua minute.
Elevii lui Leonida Nedelcu nu depun insa armele si arunca in aer tribunele in minutul 27 prin "il capitano" Cip Paraschiv, a carui "cap" poposeste in plasa, nu inainte de a lovi bara laterala. Galeria "alb-albastra" reinvie la fel suporterii si atmosfera devine una pe care ne-am dori-o la fiecare partida disputata in Copou. Din cind in cind, pentru a se mai incalzi, citiva nastrusnici din tribuna supunea unui tir de bulgari de zapada banca adversa de rezerve, crainicul stadionului intervenind in acest sens, facind apel la calm. La putin timp dupa reusita lui Paraschiv, Serban are oportunitatea egalarii insa iroseste o lovitura libera dintr-o pozitie extrem de favorabila, trimitind in zid. Pina la pauza, pixurile gazetarilor au somat, fiind de semnalat doar un sut al lui Gavrilescu (minutul 42) aparat de Badan. Si daca prima repriza a avut cit de cit faze de poarta in afara de cele trei goluri, in cea de-a doua, ocaziile s-au lasat asteptate. Baicu da fiori tribunelor in minutul 60, sutul sau trece insa putin pe linga poarta. Un minut dupa, gazdele au sansa golului insa nu o fac, la fel intimplindu-se putin mai tirziu cind Onofras, singur cu Badan, rateaza cea mai mare ocazie a reprizei secunde. In continuare, spectatorii au asistat la un joc de uzura, lipsit de faze periculoase, nu insa si de indirjire. Insa in secundele de prelungire ale partidei, Dragos Urdaru greseste nepermis o minge de la 30 de metri de poarta lui Moraru, incercarea sa de a o repara soldindu-se cu un fault si automat cu eliminarea sa. Putin dupa acest eveniment, "centralul" Adrian Stoica a fluierat sfirsitul partidei, incheiata cu o noua infringere pe teren propriu a echipei iesene. Prin urmare, FCM Poli revine la "-11" in clasamentul adevarului si se anunta o iarna agitata in dealul Copoului. O vacanta in care "capii" clubului vor trebui sa se gindeasca la niste solutii eficiente pentru a se putea iesi din aceasta criza. Si una dintre acestea, aducerea citorva jucatori de valoare, este inevitabila.

Page time :0.1436 (s) | 24 queries | Mysql time :0.024371 (s)