Ne-ati castigat respectul!

14 Iunie 2008
1162 Vizualizari | 0 Comentarii
Ne ati castigat respectul
• Romania - Italia 1-1 (0-0), intr-un joc superb din Grupa C la Campionatul European de Fotbal • Tricolorii au facut un meci de senzatie in fata campioanei mondiale, Italia, si puteau chiar castiga daca Adrian Mutu nu rata un penalty, in minutul 81 • Acelasi Mutu a inscris insa golul Romaniei, in minutul 55 • Radoi are fractura de piramida nazala si pentru el s-a terminat Campionatul European

Au fost considerati jucatori second-hand. Au fost contestati de toata lumea, de la suporteri pana la oficiali. Au ratat prezenta la trei turnee finale. Au facut 0-0 cu Franta si au fost criticati de presa internationala ca au oferit cel mai urat meci din debutul Euro. Acum insa a venit momentul lor. Generatia lui Mutu si Chivu a dat o palma tuturor celor care i-au contestat. Dupa un egal cu vicecampioana Franta, scor 0-0, tricolorii lui Victor Piturca au facut un meci senzational impotriva campionilor mondiali si au scos inca o remiza, scor 1-1, in aceasta grupa a mortii. Dincolo insa de acest rezultat, este de apreciat jocul foarte bun al tricolorilor, care au jucat in multe randuri de la egal la egal cu Panucci si compania. Mai mult decat atat, haiducii lui Victor Piturca puteau castiga jocul daca Adrian Mutu nu rata un penalty, in minutul 81. De altfel, sunt sugestive imaginile de la finalul meciului, cand italienii s-au bucurat dupa aceasta remiza, Buffon aplaudandu-si chiar coechipierii pentru acest rezultat. Acest gest aparent fara importanta spune insa totul despre respectul pe care si l-au castigat tricolorii in fotbalul continental.

Inger si demon

Nu trebuie insa uitat faptul ca acelasi Mutu a inscris golul Romaniei, in minutul 55. Zambrotta a incercat sa-i paseze cu capul lui Buffon, dar Mutu a urmarit balonul si a inscris de la 11 metri pe langa Buffon. Italienii au restabilit egalitatea dupa doar un minut, cand in urma unei lovituri de colt, Christian Panucci a inscris in poarta goala, dupa ce Gabriel Tamas a ratat degajarea. Incurajati din tribune de peste 10 mii de suporteri romani, care au dominat de multe ori fondul sonor de pe Letzingrud, tricolorii nu au cazut si au continuat sa spere in sansa lor. In minutul 80, Christian Panucci l-a faultat in careu pe Daniel Niculae si arbitrul norvegian Tom Hening Ovrebo a dictat lovitura de pedeapsa pentru Romania. Mutu a executat pe mijlocul portii, dar Buffon a reusit sa apere, iar Victor Piturca l-a inlocuit pe Mutu, vizibil afectat de aceasta ratare, cu Razvan Cocis. "Chiar as vrea sa uit penaltiul, dar acest moment nu se poate uita. Altfel vorbeam de la patru puncte. Vreau sa le cer scuze tuturor suporterilor pentru ca a fost un moment important. Sper ca la meciul cu Olanda sa reusim sa fim decisivi. Este al doilea penalty pe care il ratez la echipa nationala. Am zis ca o sa dau tare pe mijloc, ca sigur va pleca pe un colt. Din pacate, nu s-a dus unde doream eu si a scos-o cu sansa. Buffon m-a felicitat pentru gol la final, pentru ca i-am dat vreo patru-cinci goluri, iar eu l-am felicitat pentru penaltiul aparat, pentru ca suntem prieteni. Este doar un joc, chiar daca sunt sentimente diferite", a spus Mutu, care a fost incurajat fantastic de suporterii romani. "Din pacate, n-am reusit sa castigam, dar si asa, pentru echipa Romaniei rezultatul este foarte bun. Sper ca in ultimul meci sa jucam la fel de bine si sa obtinem punctele care sa ne permita calificarea. Chiar daca am avut un 11 metri din care ar fi trebuit sa marcam, este un rezultat echitabil", a spus Piturca.

Romania - Italia 1-1 (0-0)
Marcatori: Mutu (`55) / Panucci (`56)
Stadion: Letzingrud
Spectatori: 31.000 (10.000 de romani)
Formatii: Italia: Buffon - Zambrotta, Panucci, Chiellini, Grosso - Pirlo, De Rossi - Camoranesi (Ambrosini `85), Perrotta (Cassano `57), Del Piero (Quagliarella `77), Toni. Antrenor: Roberto Donadoni.
Romania: Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Radoi (Dica `26) - Florentin Petre (Nicolita `60), Codrea, Chivu - Mutu (Cocis `88) - Daniel Niculae. Antrenor: Victor Piturca.
Arbitri: Tom Hening Ovrebo, Geir Age Holen si Jan Petter Randen (toti Norvegia)

Page time :0.1549 (s) | 24 queries | Mysql time :0.042121 (s)