Ne-au executat cu sange rece! CSM Politehnica a ratat primul examen al sezonului

16 August 2016
826 Vizualizari | 0 Comentarii
EUR: 4.6650 RON (+0.0011)
USD: 4.0855 RON (-0.0324)
Dupa doua etape in care au marcat de 6 ori si au primit un singur gol, fotbalistii ieseni se gandeau deja ca in acest an va fi floare la ureche sa prinda play-off-ul. Ba chiar, cei mai optimisti dintre suporteri vorbeau deja ca Poli poate termina sezonul chiar pe podium. Au urmat insa primele examene serioase din acest sezon, la Botosani, in Cupa Ligii, si la CSU Craiova, in etapa 4 din Liga I. Rezultatul este unul horror: 0-1 la Botosani si 0-2 la CSU Craiova. Ieri, fotbalistii ieseni au evoluat extrem de slab, pe terenul unei formatii mult mai motivate si mai bine condusa de pe banca de Gigi Multescu.

Prima ocazie a partidei i-a apartinut lui Ciucur, care in minutul 3 a tras bine la poarta, dar sutul sau a fost blocat foarte bine de Calancea. Peste alte patru minute, a venit si prima sansa de gol a oltenilor. Acka a sutat peste poarta din pozitie foarte buna. In minutul 9, dupa o lovitura libera executat de Zlatinski, Rambe a reluat putin peste poarta. Treptat, partida a intrat intr-un ritm foarte moale, care parea sa convina de minune iesenilor. Pana spre finalul primei reprize, tot oltenii au fost mai aproape de gol. Rocha a trimis in diagonala peste poarta in minutul 30, iar Zlatinski a executat peste poarta o noua lovitura libera in minutul 40. Cu 3 minute inainte de pauza, gazdele au deschis scorul meritat pe deplin. Zlatinski a executat perfect o lovitura de colt, iar Kay s-a inaltat de langa fundasii ieseni si a trimis cu capul in plasa portii lui Grahovac.

La pauza, Nicolo Napoli a facut o mutare ofensiva (fortat probabil de accidentarea lui Ciucur) si l-a introdus pe teren pe atacantul Dan Roman. Iesenii au jucat mai agresiv la mijlocul terenului, dar pana la finalul partidei au fost incapabili sa-si creeze o ocazie mai de Doamne-ajuta. In schimb, gazdele au mai trecut de cateva ori pe langa golul 2. In minutul 65, Baluta a reluat incredibil pe langa poarta, din 6 metri. Opt minute mai tarziu, Ivan a obtinut un penalty foarte usor, la o imprudenta a lui Tiganasu, dar Rocha a executat slab, pe centrul portii, si Grahovac a aparat. Acelasi Grahovac l-a blocat incredibil pe Madson, in minutul 85, jucatorul Craiovei scapand singur spre poarta iesenilor.

Doar un minut avea sa mai reziste scorul de pe tabela, pentru ca, in minutul 86, Andrei Ivan sa finalizeze, cu un sut plasat, pe langa portarul CSM Politehnica. Meciul s-a incheiat cu o noua ocazie a oltenilor, dar sutul lui Vatajelu, din 18 metri, a trecut putin pe langa poarta. Astfel, CSM Politehnica pierde primul meci din acest sezon, 0-2 la CSU Craiova. Etapa viitoare, vineri, iesenii vor juca in Copou, cu Viitorul Ovidiu.

Reactii la finalul partidei

Nicolo Napoli
, antrenor CSM Politehnica Iasi: ”Trebuie sa ne adunam pentru meciul de vineri. Suntem in grafic si trebuie sa mergem inainte. Nu am facut un meci deloc bun. Voi avea o discutie cu baietii, sa vedem ce s-a intamplat, pentru ca nu am evoluat deloc bine in aceasta partida. Pana la urma insa, nu trebuie sa uitam ca avem 6 puncte in 3 etape si cred eu ca suntem in grafic. Acum, important este meciul de vineri, acasa, cu Viitorul. Trebuie sa ne pregatim foarte bine si sa luam toate cele trei puncte. Numai asta conteaza.”

Gigi Multescu, antrenor CSU Craiova: ”E o victorie frumoasa in fata unei echipe putin sadica. Iasul joaca foarte bine defensiv, se inchide bine si apoi loveste pe contraatac. Vreau sa-mi felicit jucatorii, pentru ca am crescut foarte bine de la fiecare etapa. Echipa arata mai bine cu fiecare saptamana care trece, acum stam foarte bine si din punct de vedere fizic. Important este ca jucatorii arata ca sunt profesionisti si de aceea stam atat de bine din punct de vedere fizic. Am facut si o pregatire buna, dar este si dublata de o viata profesionista in afara terenului”.

CSU Craiova: Calancea - Popa, Kay, Acka, Vatajelu - Rocha,  Zlatinski, Baluta -Ivan, Rambe ('70 Rocha), Mazarache ('46 Bancu). Antrenor: Gheorghe Multescu.
CSM Politehnica Iasi: Grahovac - Voicu, Mihalache, Frasinescu, Tiganasu - Ciucur ('46 D. Roman), Mitic, Târs? ('55 Stefanescu), Bole – V. Gheorghe – A. Cristea ('72 - Piccioni).  Antrenor: Nicolo Napoli.
Arbitri: Adrian Comanescu - Mircea Grigoriu, Imre Bucsi.
Cartonase galbene: Rambe, Rocha, Zlatinski / Frasinescu, Mihalache, Voicu, Gheorghe