Nemtii au ciuruit Anglia

28 Iunie 2010
681 Vizualizari | 0 Comentarii
Germania a invins Anglia cu 4 1
• Germania a invins Anglia cu scorul de 4-1 (2-1) si s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial de fotbal • Klose a deschis scorul, Podolski a majorat avantajul, Upson a redus din diferenta, pentru ca dubla lui Muller sa decida meciul • Anglia a avut un gol anulat aiurea in prima repriza, inscris de Lampard, dar si o bara a aceluiasi jucator Germania este in sarbatoare. Nemtii s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale si au umilit eterna rivala, Anglia. Germania a invins trupa lui Fabio Capello cu scorul de 4-1, la capatul unui meci in care britanicii nu au fost in stare sa reziste furiei ofensive a nemtilor. Klose a deschis scorul, Podolski a majorat avantajul, Upson a redus din diferenta, pentru ca dubla lui Muller sa decida meciul. Anglia a avut un gol anulat aiurea in prima repriza, inscris de Lampard, dar si o bara a aceluiasi jucator. Ca orice meci intre doua super-puteri ale fotbalului mondial, si partida dintre Anglia si Germania s-a ridicat la un nivel impresionant al spectacolului, chiar daca primele minute au fost sub semnul prudentei de ambele parti. Ozil a produs prima ocazie de gol, sutul sau din apropiere fiind scos senzational cu piciorul de James, insa Germania a revenit in atac din ce in ce mai periculoasa, iar in minutul 21 Miroslav Klose a marcat. Atacantul german a profitat de o greseala enorma facuta de Upson in defensiva, a ramas singur cu portarul si a inscris cu o executie simpla din centrul careului. Deschiderea scorului a dat aripi nemtilor si a taiat elanul britanicilor. Anglia oricum nu fusese prea periculoasa in prima parte a reprizei. Pe val dupa reusita lui Klose, Germania a mai dat o lovitura letala in minutul 32, cand Podolski a trimis in poarta printre picioarele lui James, cu un sut superb din lateral, dupa un joc de pase excelent cu Muller. Vazand ca se ingroasa gluma, trupa lui Fabio Capello a luat cu asalt careul advers. Lampard a fost aproape sa inscrie in minutul 35, cand sutul sau a fost scos de pe linia portii, iar doua minute mai tarziu Upson si-a reparat greseala de la primul gol al nemtilor si a redus din diferenta cu o lovitura de cap din fata lui Neuer, dupa o pasa ideala de la Gerrard. La pauza trebuia ca scorul sa fie egal, 2-2, insa asistentul si arbitrul central din Uruguay nu au validat un gol perfect valabil al lui Lampard. Acesta trimisese lobat spre poarta, mingea a lovit transversala a cazut dincolo de linia portii si a fost retinuta apoi de Neuer, insa oficialii meciului n-au vazut ca mingea intrase in poarta. Partea a doua a intalnirii a debutat in forta. Lampard putea inscrie din nou, insa de aceasta data ghinionul a fost iar de partea lui, transversala fiind in calea mingii trimisa ca din ghiulea de mijlocasul englez. Au urmat cateva minute bune de pressing sufocant al Angliei, insa poarta Germaniei a ramas neafectata. Si, cum ocaziile se razbuna, in doar trei minute Germania a pus Anglia la pamant, dupa doua contraatacuri ucigatoare. Ambele faze de atac au fost finalizate cu gol de Thomas Muller, acesta ducand scorul la un incredibil 4-1 in minutul 70. Acesta a fost si scorul final al meciului, tentativele disperate ale englezilor de a reveni in meci fiind sortite esecului. Germania a dat o lectie de fotbal in viteza si de contraatac fara gres in acest meci, in timp ce Anglia a jucat sub asteptari. Englezii pot acuza neacordarea golului din prima repriza, insa au fost clar sub nemti ca joc.