Nemtii au dat cu Timisoara de pamant

19 August 2009
725 Vizualizari | 0 Comentarii
• FC Timisoara a pierdut partida din mansa tur in play-off-ul Champions League, fiind invinsa cu 2-0 de VfB Stuttgart • Returul este programat peste o saptamana in Germania, dar banatenii nu mai au sanse sa ajunga in grupele Ligii Campionilor

Visul romanilor de a ajunge din nou cu doua echipe in grupele Ligii Campionilor s-a naruit. Aseara, la Timisoara, banatenii au fost invinsi cu scorul de 2-0 de VfB Stuttgart si nu mai au practic nici o sansa sa ajunga in grupele Ligii Campionilor. Chiar si fara 7 jucatori, toti accidentati, nemtii au dominat clar meciul de pe Dan Paltinisanu si au rezolvat calificarea in doar doua minute. Cu un public numeros si vulcanic in spate, formatia antrenata de Ioan Ovidiu Sabau si-a intampinat sus oaspetii din Germania, cu speranta ca va putea reedita performanta din turul precedent, cand pe malul Begai a capitulat Mircea Lucescu. Cum primul sfert de ora a decurs conform planului, echipa de pe Bega a prins curaj in jumatatea adversa, insa Gigel Bucur nu a avut prea multe sanse de reusita in fata robustilor fundasi germani. Minutul 15 a adus si semnalul de alarma al celor din Stuttgart, cand Khedira a prins un sut fantastic de la 25 de metri, deviat de Pantilimon cu mare efort in transversala. Prinzand pofta sutului, nemtii au tras din toate directiile la poarta gazdelor, fundasii echipei de pe Bega fiind intorsi pe toate partile de valul de atacuri si centrari ale adversarilor.

Marica a scos penalty

O neatentie in minutul 27 in zona centrala a defensivei lui Sabau a facut ca Marica sa scape singur cu Pantilimon in careu, portarul banatenilor agatandu-i picioarele. Centralul portughez a fost pe faza si a acordat penaltiul meritat pentru Stuttgart, dar si cartonasul galben portarului. Timo Gebhart si-a asumat sarcina executarii loviturii de pedeapsa, la doar al doilea meci in cupele europene, si a indeplinit-o cu succes, sutul sau trimitandu-l pe Pantilimon in partea opusa. Cu scorul deschis destul de repede si cu visele unei calificari impresionante naruindu-se treptat, timisorenii au primit imediat a doua lovitura pe fondul unei stari de amorteala generala. Hleb a luat pe cont propriu o faza in minutul 30, a trecut ca de niste jaloane imobile de fundasii timisoreni, si, ajuns in fata lui Pantilimon, l-a executat scurt pe inaltul goalkeeper pentru 2-0.

Momentul decisiv

La faza imediat urmatoare, Magera a avut golul revenirii pe crestet, insa mingea trimisa de el cu capul din centrarea perfecta a lui Bonfim a trecut pe langa poarta, desi inaltul jucator al Timisoarei era nemarcat si cu intreaga poarta in fata sa. Conform Onlinesport, startul partii secunde a adus mai multa activitate ofensiva in fata portii lui Lehmann, dar veteranul portar al nemtilor si-a facut pe deplin datoria, ajutat fiind si de o tactica de aparare exacta a coechipierilor sai. Nici Bucur, nici Magera sau cei doi frati Karamian n-au reusit sa sparga blocajul nemtesc, in atac urcand chiar si Eder Bonfim, dar nici acesta n-a avut mai mult castig de cauza. Constienti de diferenta evidenta de valoare, elevii lui Sabau au incercat pana la final sa nu predea de tot armele, in special ca semn de multumire fata de suporterii prezenti la meci, care au cantat si incurajat echipa neincetat, atmosfera splendida fiind chiar una demna de Champions League. Meciul retur, unul pur de palmares, este programat peste o saptamana in Germania. FC Timisoara va trebui sa se multumeasca insa cu o calificare merituorie direct in grupele Europa League. Tot aseara, in play-off-ul Ligii Campionilor s-au mai inregistrat rezultatele: Celtic Glasgow - Arsenal 0-2 (0-1); FC Copenhaga - APOEL Nicosia 1-0 (0-0); Serif Tiraspol - Olympiakos 0-2 (0-0); Sporting Lisabona - AC Fiorentina 2-2 (0-1). In acest ultim meci, Adrian Mutu a jucat titular, pana in minutul 64.