Nemtii ne-au scos fotbalul din cap!

4 Noiembrie 2010
780 Vizualizari | 0 Comentarii
• CFR Cluj – Bayern Munchen 0-4 (0-2), in Grupa E a Ligii Campionilor • Clujenii au ratat si ei cateva ocazii, dar nemtii nu au fortat si au inscris de 4 ori in poarta lui Stancioiu • In celalalt meci al grupei E, Roma a invins la Basel, cu scorul de 3-2

O noua umilinta pentru echipele din Romania. Liga Campionilor este o competitie care in curand va fi interzisa romanilor, pentru ca nu avem valoare. Fara cei mai buni 7-8 jucatori, Bayern Munchen a invins pe CFR Cluj cu scorul de 4-0, fara sa forteze. Elevii lui Cartu au ratat nu mai putin de patru ocazii mari in debutul partii secunde, dar la fel de bine au gresit nepermis de mult in aparare, iar nemtii au speculat la maxim fiecare eroare, marcand practic de fiecare data.

Bayern a inceput cu un pressing sufocant in jumatatea CFR-ului si jucatorii lui Sorin Cartu cu greu au iesit din propria jumatate in debutul partidei. Prima faza cursiva a gazdelor a venit in minutul 5, cand Bastos l-a deschis pe dreapta pe Panin, dar centrarea acestuia nu i-a pus nici o problema lui Butt. Deschiderea scorului s-a produs in minutul 12 pe fondul mai multor gafe ale ardelenilor. Totul a pornit de la o degajare gresita a lui Stancioiu, dupa care Dica a pierdut si el balonul la 30 de metri de propria poarta. Mingea a ajuns, in cele din urma, la Gomez, care a scuturat plasa CFR-ului. Gazdele au replicat dupa doar patru minute prin De Zerbi, insa mingea sutata de acesta din lovitura libera nu i-a pus nici o problema lui Butt. Bayern a continuat sa joace nemteste si acelasi Gomez a mai marcat o data in minutul 24, finalizand din centrarea lui Schweinsteiger, dupa o faza la care Cadu a fost prins pe picior gresit. Un minut mai tarziu, gazdele din Gruia au trecut pe langa gol, De Zerbi fiind lasat de Traore singur cu portarul Butt, insa jucatorul italian s-a dezechilibrat in momentul sutului.

Partea secunda a inceput furtunos, cu nu mai putin de trei ocazii ale CFR-ului la poarta lui Butt. Mai intai acelasi De Zerbi a fost pus ideal in pozitie de finalizare de Traore, dar nu a reusit decat sa traga in piciorul lui Van Buyten. Era minutul 49 si CFR-ul dadea semne vizibile de viata pe teren. Doua minute mai tarziu din nou pericol la poarta germana, sutul lui Culio din 17 metri fiind respins in extremis de Butt peste poarta. La faza imediat urmatoare Piccolo a reluat cu capul in bara, moment in care portarul bavarez ramasese stana de piatra pe linia portii. Replica nemtilor nu s-a lasat prea mult asteptata, Otti cautand vinclul cu un sut puternic de la 20 metri, insa Stancioiu a fost atent si a respins in corner cu un reflex spectaculos si eficient. Ocaziile gazdelor s-au razbunat pe echipa lui Sorin Cartu in minutul 71, cand Gomez a pacalit linia defensiva adversa si l-a invins pentru a treia oara pe Stancioiu. In finalul meciului, si-a trecut numele pe lista marcatorilor si Thomas Muller, care a profitat de o noua gafa a defensivei clujene si CFR Cluj – Bayern s-a terminat 0-4.

In celalalt meci al grupei E, Roma a invins la Basel cu scorul de 3-2. Elvetienii au avut un start de meci mai bun, cu o ocazie uriasa ratata de Marco Streller in minutul 12, insa italienii au deschis scorul. Muntenegreanul Mirko Vucinici a fost blocat in minutul 17, insa din spate a venit excelent Jeremy Menez, care a reusit sa marcheze primul gol al meciului. Roma si-a majorat rapid avantajul, in minutul 26, dupa ce Totti a transformat un penalty obtinut de Riise. Basel a evoluat mai bine in partea a doua, iar Alexander Frei a reusit sa il invinga pe Julio Sergio in minutul 69, din centrarea perfecta a lui Stocker. Elvetienii s-au avantat asupra portii celor de la Roma, ratand pe putin egalarea in minutul 73, cand Streller a sutat cu piciorul stang in bara. Roma a rezolvat soarta meciului in minutul 76. Ranieri a mutat inteligent si l-a introdus pe Leandro Greco, care a inscris la cateva secunde distanta. Ultima reusita a meciului i-a apartinut lui Xherdza Shaqiri, pustiul minune al lui Basel finalizand dupa o actiune excelenta.