Nemuritorii turci ataca Germania

25 Iunie 2008
780 Vizualizari | 0 Comentarii
• Prima partida din semifinalele Campionatului European de Fotbal programeaza in aceasta seara, de la ora 21.45, la Basel, partida soc dintre Turcia si Germania • Desi turcii au reusit pana acum 3 rasturnari spectaculoase de scor, favoritii certi in acest joc sunt germanii lui Joachim Low • Turcia are lotul decimat de accidentari si suspendari, dar antrenorul Fatih Terim mizeaza pe ambitia nemasurata a elevilor sai

Imparatul Fatih Terim este in fata celui mai important meci din intreaga sa cariera de selectioner al nationalei Turciei. Prima partida din semifinalele Campionatului European de Fotbal programeaza in aceasta seara, de la ora 21.45, la Basel, partida soc dintre Turcia si Germania. Cu un lot decimat de accidentari si suspendari, antrenorul Fatih Terim mizeaza inca o data pe sansa uriasa pe care au avut-o in acest turneu, dar si pe daruirea pana la sacrificiu a jucatorilor sai. Astfel, atacantul Semih Senturk, unul dintre cei mai buni jucatori ai turcilor, considera ca reprezentativa otomana va invinge Germania, cu scorul de 1-0, in prima semifinala a Campionatului European. Semih a declarat ca, in ciuda numeroaselor indisponibilitati din lot, Turcia va face tot ce ii va sta in puteri pentru a se califica in finala. El a vorbit si despre partida cu Croatia, din sferturile de finala ale Campionatului European, in urma careia nationala Turciei a ajuns in semifinale. "Poporul turc avea nevoie de o astfel de bucurie", a spus fotbalistul. Semih a explicat de ce si-a dus degetul la gura dupa ce a marcat golul din minutul 120+2 al partidei cu Croatia, gest interpretat de presa din Turcia ca fiind un raspuns pentru Slaven Bilici, care ii facuse acelasi semn selectionerului turc Fatih Terim.

Mandrie de turci

"Am facut acel gest ca sa arat ca meciul nu s-a incheiat. Ne gandeam ca am fost eliminati atunci cand croatii au marcat, in minutul 119. Insa antrenorul ne-a spus sa optam pentru pase lungi si mi-a venit o astfel de minge, pe care am preluat-o. Ultimul lucru pe care l-am vazut a fost mingea in plasa. A fost ca un miracol. Daca vom castiga semifinala, vom ajunge pentru prima data in finala unui mare turneu. Adversarii nostri practica un fotbal total, de nivel inalt. Dar noi suntem hotarati. Vrem sa mergem pana la capat. Hamit Altintop joaca la Bayern, el ne vorbeste multe despre colegii sai, care fac parte din echipa Germaniei. Ne-a dat informatii. Germania se va teme. Stie ca nu cedam. In sferturi eram stresati, dar acum, in semifinale, situatia este diferita. Fatih Terim este ca un tata pentru noi. Insa atunci cand ne cearta, criticile lui sunt benefice. Indiferent daca joc sau nu, el vine sa imi spuna: Stiu ca tu poti sa joci bine, iti stiu capacitatea, joaca asa cum stii. Din punct de vedere tactic si psihologic, este cel mai bun antrenor cu care am lucrat vreodata", l-a laudat Semih pe selectionerul Fatih Terim. Inaintea jocului de astazi, antrenorul otomanilor, Fatih Terim, i-a avertizat pe nemti ca nu vor avea un meci usor. "Nimeni nu ne-a luat in seama pana acum, dar avem sansa noastra si vom muri pe teren pentru ea. Atentie, Germania! E randul tau!", a avertizat Imparatul Terim.

Drumul spre semifinale

De partea cealalta, antrenorul Germaniei, Joachim Low, a precizat ca in Turcia a invatat ce inseamna mandria. "Este un meci foarte special deoarece ne poate permite sa ajungem in finala insa, pentru mine, este o mare bucurie sa regasesc Turcia, deoarece trecerea mea prin aceasta tara m-a marcat mult, atat in cariera cat si in viata. Acolo am invatat ce inseamna sa te identifici cu un club, ce inseamna mandria. Am intalnit oameni foarte primitori, foarte simpatici si sinceri. Oameni care nu erau foarte bogati ma primeau cu bratele deschise, desi nu ma cunosteau decat la televizor. Ei ne invitau, pe mine si familia mea, sa luam loc la masa. Am invatat multe in Turcia", a spus Low. Turcia, semifinalista si la Campionatul Mondial din 2002, s-a calificat in penultimul act al turneului din Austria si Elvetia dupa ce a invins, in grupa A, Elvetia, scor 2-1, si Cehia, scor 3-2, in finalul partidelor, iar in sferturi a egalat Croatia in ultimele secunde si s-a impus dupa executarea loviturilor de departajare. Germania, campioana europeana in 1996, porneste ca favorita in semifinala care va avea loc la Basel, maine, de la ora 21.45. Tehnicianul neamt va utiliza in jocul de astazi urmatorul unsprezece: Lehmann - Friedrich, Mertesacker, Metzelder, Lahm - Schweinsteiger, Rolfes, Ballack, Hitzlsperger - Klose, Podolski. In schimb, antrenorul Fatih Terim ar putea miza pe urmatoarea formula de joc: Rustu Recber - Altintop, Gokhan Zan, Mehmet Topal, Hakan Balta - Kazim Kazim, Sabri, Mehmet Aurelio, Gokdeniz Karadeniz - Semih Senturk, Mevlut Erdinc. Primul sfert de finala de la Euro 2008, dintre Turcia si Germania, va fi arbitrat de un trio elvetian, alcatuit din centralul Massimo Busacca si asistentii Matthias Arnet si Stephane Cuhat.

Page time :0.2091 (s) | 22 queries | Mysql time :0.081309 (s)