Nici o speranta pentru Politehnica

17 Noiembrie 2005
1112 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi - Uztel Ploiesti 22-30 (11-11), in etapa a X-a a Ligii Nationale de handbal masculin •Iesenii lui Costel Schender au rezistat doar o repriza, dupa care au capotat lamentabil, in fata unui adversar mult mai valoros •Cu aceasta infrangere, handbalistii Politehnicii mai fac un pas mic si sigur spre esalonul inferior •Etapa viitoare, Politehnica va intalni in deplasare formatia Pandurii Targu Jiu Esec lamentabil pentru handbalistii de la Politehnica Iasi, care aseara au bifat o noua infrangere, a opta in acest sezon, in fata formatiei Uztel Ploiesti. Jucatorii pregatiti de Costel Schender aveau nevoie ca de aer de o victorie in partida cu gruparea prahoveana pentru a mai spera macar la evitarea retrogradarii in acest sezon. Calculele tehnicianului iesean nu s-au potrivit insa cu realitatea din teren, unde Dediu si compania au fost depasiti la toate nivelurile de oaspeti. In fata unei echipe care e evoluat in cupele europene si care are in lot jucatori ca Dimache, Eliodor Voica sau Georgescu, Politehnica nu a rezistat decat o repriza, cedand fara drept de apel in actul secund. De altfel, diferenta de valoare, buget si experienta s-a vazut, mai ales оn partea a doua, astfel ca succesul oaspetilor nu poate mira pe nimeni. Totusi, scorul este prea mare pe ansamblu, deoarece оn prima repriza gazdele au jucat de la egal la egal cu mai valorosul lor adversar, reusind sa conduca chiar si la patru goluri diferenta pe tabela de marcaj. Pana la urma insa, la reluare, Uztel nu a mai facut nici un pas gresit si a obtinut un succes meritat, la care a contribuit insa prin unele decizii, atat cat trebuia si brigada de arbitri. Repriza de cosmar Ploiestenii au fortat оnca din startul partidei de aseara si au condus cu 2-0 (in minutul 3), 4-2 ('7) si 6-4 ('13). Handbalistii ieseni, care au fost incurajati la acest joc de galeria echipei de fotbal, au revenit senzational, timp de 10 minute, timp in care Pralea a оnchis practic poarta. Astfel, оn minutul 23, scorul era 10-6 pentru Politehnica, moment in care suporterii ieseni au inceput chiar sa creada in victoria favoritilor. Oaspetii s-au mobilizat pe final de repriza, au egalat la 10, оn minutul 26, prima parte оncheindu-se cu scorul de 11-11, dupa ce veteranul Marius Ciocoiu a ratat prima aruncare de 7 metri оn acest meci. Dupa odihna insa, fata jocului s-a schimbat radical, iar elevii lui Costel Schender s-au temut parca sa castige aceasta partida impotriva echipei care sezonul trecut a terminat pe locul 4 in ierarhia finala. Oaspetii, antrenati de experimentatul Valentin Samungi, au zburdat pe teren, inca din primele secunde ale reprizei a doua. Astfel, in minutul 33, Uztel conducea cu scorul de 15-11, pentru ca zece minute mai tarziu prahovenii sa aiba deja un avantaj de 7 goluri, scor 14-21. Revenirea lui Roua Pana la final s-au mai оncercat cateva artificii tehnice, Spiridon a mai oferit cateva momente de virtuozitate, Ciocoiu si Dediu au mai ratat cate o lovitura de la 7 metri, dar pe tabela nu s-a mai schimbat nimic. Scorul final a fost 30-22 (11-11) pentru Uztel, la oaspeti evoluand, оn ultimele doua minute, si ex-ieseanul Ionut Roua, plecat de la Politehnica din postura de titular incontestabil. Оn jocul de aseara, pentru Politehnica cel mai bun marcator a fost Dediu, cu 6 reusite, urmat in clasamentul eficacitatii de Csike, cu 5 goluri inscrise. Restul reusitelor Politehnicii au purtat semnatura jucatorilor: Dimofte - 3, Bondar - 3 (1 din 7 metri), Craescu - 2, Ciocoiu - 2 (2 din 7 metri), Velicu - 1. Cu aceasta infrangere, handbalistii Politehnicii mai fac un pas mic si sigur spre esalonul inferior, necunoscand inca gustul victoriei in aceasta editie de campionat. In etapa viitoare, programata sambata, 19 noiembrie, gruparea ieseana va intalni, in deplasare, formatia Pandurii Targu Jiu. Florin BRIAUR

Page time :0.1555 (s) | 22 queries | Mysql time :0.032494 (s)