Nicoleta Grasu a ratat finala in proba de aruncare a discului

19 August 2008
647 Vizualizari | 0 Comentarii
Desi considerata una dintre favoritele probei, atleta romana nu a reusit sa se califice in finala concursului de aruncare a discului. Grasu a aruncat 58,63 m la prima incercare, urmatoarele doua fiind depasite. Cu performanta obtinuta, Nicoleta s-a clasat ultima in ierarhia intrecerii, locul 12. Dupa ce a ratat calificarea in finala de opt a probei de aruncarea discului, Nicoleta a recunoscut ca este dezamagita de rezultatul pe care l-a obtinut si se simte aproape rusinata de esecul ei. "Este un mare esec! Ce naiba, aveam nevoie de 61 de metri sa intru in finala de opt. Este aproape rusinos", a spus Nicoleta Grasu. Atleta a ocupat pozitia a sasea la aruncarea discului la editia precedenta a Jocurilor Olimpice, in anul 2004, la Atena, cu o performanta masurand 64,92 metri. Nicoleta Grasu mai are in palmares o medalie de argint si una de bronz la Campionatele Mondiale si o medalie de bronz la Campionatul European din 2006. O alta dezamagire a zilei de ieri o are in prim-plan pe Bianca Perie, care a ratat calificarea in finala de la ciocan. Atleta romana nu a reusit sa acceada in finala probei olimpice de aruncare a ciocanului, clasandu-se doar a zecea in grupa A a calificarilor. Perie, 18 ani, a avut drept cea mai buna performanta o aruncare de 68,21 metri, cu 3,3 metri mai putin decat germana Betty Heidler, cea care a obtinut ultimul locul 4 in serie, ultimul care permite accederea in finala intrecerii. De asemenea, ziua neagra de ieri a fost intregita de atleta ieseana Angela Morosanu, care a ratat calificarea in finala probei de 400 m garduri din cadrul competitiei de atletism de la Jocurile Olimpice, dupa ce s-a clasat pe ultimul loc in semifinala in care a evoluat. Morosanu a fost cronometrata cu timpul de 57 de secunde, 67 de sutimi, cu care a ocupat locul al optulea in semifinala. Vestea cea buna a venit de la Marian Oprea, care s-a calificat in finala la triplusalt. Marian Oprea s-a calificat in finala probei de triplusalt de la Beijing, avand drept cea mai buna performanta o saritura de 17,17 metri. Dupa ce a ratat prima incercare, Oprea, vicecampion olimpic la Atena in anul 2004, a reusit sa obtina calificarea gratie celei de-a treia sarituri si va fi prezent in finala probei, programata joi, de la ora 15.20. Pana acum, la aceasta editie a Jocurilor Olimpice, atletismul romanesc a obtinut o medalie de aur, prin Constantina Dita Tomescu. "Am 38 de ani si cred ca varsta mea, impreuna cu experienta pe care o implica reprezinta mai degraba un avantaj. In orice caz, am demonstrat ca pot alerga inca bine la aceasta varsta", a declarat proaspata campioana olimpica.

Page time :0.1336 (s) | 22 queries | Mysql time :0.031632 (s)