Niculescu a calificat Dinamo in sferturi

30 Octombrie 2009
627 Vizualizari | 0 Comentarii
Claudiu Niculescu
Cu trei zile inaintea meciului din Copou, impotriva Politehnicii Iasi, Dinamo Bucuresti respira. Gruparea din Groapa a obtinut calificarea in sferturile Cupei Romaniei dupa ce a invins Otelul Galati cu 1-0, golul cainilor fiind marcat de Claudiu Niculescu in repriza a doua. Dupa ce a pierdut in campionat luna trecuta cu Otelul, dinamovistii au vrut sa se razbune si au inceput in forta ultimul meci din optimile Cupei. Totusi, in pofida unui inceput avantat si a unei posesii prelungite a balonului, gazdele nu au avut prea multe ocazii de a deschide scorul. Cele doua echipa s-au anihilat perfect, iar la pauza, scorul era egal, 0-0. Dupa pauza, aspectul jocului s-a mentinut, dinamovistii au atacat mai mult, in timp ce Dorinel Munteanu a preferat un joc de asteptare. Cu un sfert de ora inaintea expirarii timpului regulamentar, Dinamo a reusit sa sparga defensiva galateana. Marius Alexe, intrat cu cateva minute mai devreme, a declansat un contraatac nimicitor, i-a pasat la intalnire lui Claudiu Niculescu la 20 de metri de poarta adversa, acesta marcand cu un sut imparabil cu stangul. Presiunea de final a otelarilor a ramas fara urmari pe tabela de marcaj, actiunile de atac ale lui Paraschiv, Salagean sau Viglianti fiind blocate pe rand de interventiile apararii dinamoviste. Astfel, Dinamo a reusit sa ajunga in sferturile Cupei, cuplul Talnar - Dinu obtinand prima victorie din acest mandat. Marea surpriza a zilei de ieri a fost consemnata la Mioveni, acolo unde International a eliminat Rapidul din Cupa. Frasineanu a deschis scorul din penalty, Stan a majorat diferenta, singurul gol al giulestenilor fiind marcat de Grigorie. Daca in campionat Rapid a invins in mod categoric, in meciul din optimile Cupei Romaniei situatia s-a prezentat in mod diferit. Desi Rapidul a avut un start bun de partida, cei care au deschis scorul au fost gazdele, din penalty. Ionescu a scapat singur in careul rapidist, fiind oprit din actiune prin fault de Bornescu, iar arbitrul Cristi Balaj a acordat penalty pentru gazde. Frasineanu a executat lovitura de pedeapsa cu un sut in partea dreapta si a deschis scorul. Tot argesenii au inscris si golul 2, profitand ca Rapidul s-a aruncat in atac. Marcatorul primului gol a centrat perfect de pe partea dreapta la Daniel Stan, acesta a deviat cu capul in plasa din apropierea portii si a dus scorul la 2-0. Repriza secunda s-a desfasurat dupa un alt scenariu. Rapidistii s-au aruncat spre poarta lui Arcaba si au redus din diferenta in minutul 56, prin Buga. Oaspetii au ratat apoi cateva ocazii incredibile prin acelasi Buga, prin Ionita sau Grigorie, dar scorul final a ramas 2-1 si Curtea de Arges a ajuns in premiera in sferturile Cupei Romaniei. In primul meci al zilei de ieri, CFR Cluj a obtinut o calificare chinuita in sferturile Cupei Romaniei, dupa ce a invins cu 1-0 echipa de liga secunda Gaz Metan CFR Craiova, singura reusita a meciului fiind golul lui Nei din prima repriza. Chiar daca deznodamantul meciului parea clar inca de la tragerea la sorti, situatia din teren nu a fost atat de clara. Oltenii au avut un start excelent de meci, forta ofensiva a gazdelor surprinzandu-i pe clujeni, care au tremurat serios in primele minute. In plina dominare a gazdelor, clujenii au reusit deschiderea scorului in minutul 19, prin Nei, dupa o faza superba a lui Deac. Astfel, cele 8 echipe calificate in sferturile Cupei Romaniei sunt: SC Vaslui, FC Brasov, Universitatea Craiova, Astra Ploiesti, Gloria Bistrita, CFR Cluj, Inter Curtea de Arges, Dinamo Bucuresti.

Page time :0.1550 (s) | 22 queries | Mysql time :0.036610 (s)