Niculescu a castigat duelul romanesc de la US Open

Publicat: 01 sept. 2011
1

Monica Niculescu a invins-o pe Alexandra Dulgheru si a ajuns pentru prima data in turul al treilea la US Open, competitie ce se desfasoara la New York. Duelul dintre Monica Niculescu si Alexandra Dulgheru nu a fost prea echilibrat, cea dintai impunandu-se, dupa 81 de minute, cu 6-3, 6-0. Monica are acum doua victorii consecutive in fata Alexandrei, pe care o conduce la general cu 2-1. Niculescu a condus cu 3-1 in primul set, dar replica lui Dulgheru a venit repede si aceasta a reusit sa egaleze la trei. In urmatoarele noua jocuri, multe dintre ele destul de echilibrate, s-a impus Monica si partida a luat sfarsit. Niculescu, ajunsa pentru a doua oara in acest sezon in turul al treilea la un Mare Slem, se va lupta pentru un loc in optimile de finala cu invingatoarea dintre cehoaica Lucie Safarova, a 27-a favorita, si americanca Madison Keys.