Noua Generatie face spectacol

12 Aprilie 2001
1656 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipele de copii Noua Generatie si Vointa Temerarii Bucuresti s-au intalnit ieri dupa-amiaza, in dealul Copoului, in sferturile de finala ale Cupei Romaniei la fotbal pentru juniori, competitie desfasurata datorita implicarii Organizatiei Fotbalul Juvenil din Romania, al carei presedinte este Gioni Sandulescu. Cu toate ca sunt mai mici ca varsta decat adversarii lor, tinerii fotbalisti ieseni antrenati de Nucu Antohi au lasat o foarte buna impresie zecilor de spectatori aflati in tribune, dupa 90 de minute, Noua Generatie impunandu-se cu un categoric 5 - 0 (0 - 0). In prima repriza, iesenii au dominat intalnirea in cea mai mare parte, insa, nici una din desele ocazii nu a fost concretizata. La reluare, oaspetii au fost facuti KO de baietii lui Nucu Antohi (ieri a stat pe banca tehnica ieseana Mihai Romila, Antohi fiind plecat din tara in interes de serviciu), golurile, unul mai spectaculos decat altul, smulgand ropote de aplauze de la spectatori. Scorul a fost deschis de Mihai Buzincu in minutul 50, pentru ca, in doar 20 de minute, Bogdan Stiubei sa-l majoreze la 3 - 0, realizand o dubla. Pana la final, Narcis Vezeteu si Ionut Popa si-au trecut si ei numele pe lista marcatorilor, concretizand doar doua din sumedenia de ocazii avute. Lotul iesean a fost format din Bogdan Costas (fiul marelui fost portar al Iasului, Paul Costas), Paul Florea, Catalin Ungureanu, Marius Mereu, Claudiu Chirasca, Andrei Micu, Ciprian Vintila, Sebastian Suh, Mihai Buzincu, Alexandru Ungureanu, Bogdan Stiubei, Dragos Costan, Ionut Popa, Paul Tincu, Alexandru Tololoi, Marius Filip, Alexandru Raileanu si Narcis Vezeteu. Partida retur se va desfasura la Bucuresti saptamana viitoare, sau cel mult peste doua saptamani, cum vor decide conducerile celor doua combatante. De remarcat ca in aceasta editie a Cupei Romaniei la fotbal pentru juniori mai sunt angrenate echipele Dobrin, Doi Cocosi, precum si altele din Cluj, Timisoara, Tg. Mures, Bucuresti etc.