Noua Zeelanda, campioana mondiala la rugby!

Publicat: 01 nov. 2015
1

Reprezentativa Noii Zeelande a câstigat a treia sa Cupa Mondiala la rugby, sâmbata seara, pe Stadionul Twickenham din Londra, dupa ce a învins echipa Australiei cu scorul de 34-17 (16-3), în finala editiei 2015 a competitiei. Selectionata All Blacks devine prima echipa care îsi apara titlul mondial, dupa ce primele doua trofee le-a cucerit pe teren propriu, în 1987 si 2011.

Neozeelandezii au fost cei care au deschis scorul, din lovitura de penalitate, dar Australia a restabilit egalitatea la finalul primului sfert de ora. All Blacks au mai reusit sa puncteze de doua ori din penalitati, iar Nehe Milner-Skudder a semnat primul eseu al finalei. La pauza, campionii mondiali conduceau cu 16-3, iar la reluare s-au desprins în urma unei noi încercari, reusite de Ma’a Nonu, dupa o cursa formidabila (21-3).

Click aici pentru a vedea pe sport.bzi.ro detalii despre finala.