Nu e de ajuns daruirea si elanul, trebuie valoare

18 Aprilie 2001
1203 Vizualizari | 0 Comentarii
•FCM Poli Iasi - Laminorul Roman: 0 - 2 (0 - 1), in etapa a XXIII-a din Divizia B la fotbal •Iesenii nu au nimerit spatiul portii

Stadion: "Emil Alexandrescu"
Timp racoros
Teren imbibat cu apa
Spectatori 600
Formatii
FCM Poli Iasi: Mihalache - Raileanu, Acatrinei, Varlan, Moise, Cl. Dumitru ('53 Etcu) - Besleaga ('55 Badarau), Medeleanu ('72 Bodoga), Rupedeal - Capusa, Soponariu; Antrenor: Danut Munteanu.
Laminorul Roman: Branet - Codreanu, Baciu, Ghidarcia, Dinu ('72 Ghinea) - Cozma, Zaharia, Mitruc, Andries ('78 Andries) - Radu ('89 Spirea), Tapu; Antrenori: Ioan Radu si Vasile Simionas.
A marcat Tapu (min. 37 si 62);
Cartonase galbene: Acatrinei, Capusa (FCM Poli), Serban (Laminorul);
Arbitri: Tudorel Balmas (Galati), Iulian Bedreaga (Galati), Calin Caia (Satu Mare);
Observator FRF: Cristi Teodorescu (Buzau).

Putini spectatori au urcat sambata in Copou, pentru a asista la partida dintre FCM Poli si Laminorul, una ce suscita interes din mai multe puncte de vedere. Ochii tuturor s-au indreptat spre banca tehnica a gruparii oaspete pentru a-i vedea pe cei care au activat nu de mult la Poli, fie ca jucatori, fie ca tehnician. Un gest cat se poate de frumos al suporterilor ieseni, care i-au primit cu aplauze pe Vasile Simionas, antrenorul care a ramas cu sufletul alaturi de Iasi, Silviu Andries, "licuriciul" lui Mihai Alexa, si Ion Radu, poate cel mai regretat fotbalist ce a trecut prin Copou in ultimii ani. De partea cealalta, in tabara gazda, aceeasi priveliste ingrijoratoare: juniori cu nemiluita in teren, o serie de titulari inca nerefacuti complet si o banca tehnica pe care au luat loc doar patru rezerve, din care trei jucatori de camp, toti fiind, insa, juniori. In aceste conditii, era si normal sa ne asteptam la un galop de sanatate pentru oaspeti, toata suflarea prezenta la meci sperand la cat mai putine goluri in poarta lui Mihalache. Sarabanda ratarilor la poarta ieseana a inceput in minutul 8, cand "capul" lui Mitruc a fost retinut de Mihalache. Peste doua minute, acelasi Mitruc a expediat un sut-centrare prin fata portii, mingea trecand pe langa bara. In minutul 15 iese la rampa percutantul Tapu, balonul centrat de romascan fiind prins de Mihalache din ghetele ex-ieseanului Andries. Ghidarcia isi incearca norocul in minutul 20, dar sutul sau trece milimetric pe langa poarta. Una din cele mai mari ocazii din primul mitan se consuma in minutul 30: Tapu suteaza puternic la poarta, Mihalache intervine, scapa apoi balonul care se indrepta spre gol, dupa care revine si prinde pe linia portii, din picioarele aceluiasi Tapu care a urmarit mingea. Codreanu trage prin zid din lovitura libera, in minutul 35, mingea iesind in corner, pentru ca tot el sa stea la originea primului gol al partidei: centrare Codreanu si Tapu, nemarcat in mijlocul careului, il invinge cu o frumoasa lovitura de cap pe Mihalache (min. 37). Faza se repeta cu trei minute inainte de finalul primei parti, cand, din 6 metri, Ghidarcia trimite cu capul alaturi de poarta. La reluare, Ion Radu trimite cu capul, din plonjon, in transversala, adancind si mai mult regretele celor care-l doreau insistent in Copou pe "decar". Primul sut al gazdelor spre poarta l-am consemnat in minutul 59. Autorul sutului a fost Medeleanu, mult, insa, peste poarta, din lovitura libera. In replica, oaspetii majoreaza diferenta pe tabela peste trei minute: Mitruc centreaza excelent de pe partea dreapta si Tapu, liber ca pasarea cerului in careu, trimite plasat in poarta, cu capul, stabilind scorul final. De aici incolo, partida devine total neinteresanta, doar aplauzele spectatorilor adresate lui Ion Radu si Spirea, fosti jucatori ai Politehnicii, retinand atentia. Iesenii nu au reusit in tot acest timp sa speculeze relasul din tabara oaspete, elevii lui Danut Munteanu nereusind sa mai trimita decat un sut la poarta, prin Rupedeal, fara, insa, sa nimereasca spatiul portii.

Flash

•Vicepresedintele Consiliului Judetean Iasi, Nicolae Ivanciu, a privit meciul de la tribuna oficiala, ca si ceilalti membri ai comisiei de initiativa. Cum era si normal, subiectul la zi a fost Marian Manea, cel care este asteptat cu nerabdare, joi, la Iasi. "Asa cum v-am promis, fotbalul iesean nu va muri. Il cunosc pe Marian Manea de mai mult timp si sunt sigur ca vom avea echipa de Divizia A in cativa ani cu acest om la carma. Totodata, jucatorii trebuie incurajati in tot acest timp, pentru ca sunt tineri si au nevoie de sprijin", a spus Nicolae Ivanciu.

•Cei mai aplaudati jucatori de pe teren au fost Claudiu Dumitru, Ion Radu si Emil Spirea, ultimul revenind in Copou dupa mai multi ani de absenta. In ceea ce-l priveste pe Radu, sa spunem ca a fost marcat destul de bine de Medeleanu, timp de 72 de minute, poate singurul moment de neatentie al lui Mede fiind in minutul 46 cand decarul romascan a trimis balonul in bara, adancind si mai mult regretele iesenilor care inca il mai doresc la Poli. La final de meci, "Radone" si-a imbratisat fostii coechipieri, prilej pentru a mai depana cateva amintiri din sezonul trecut.

•La vestiar, antrenorul Danut Munteanu era destul de abatut dupa meci, spunand ca nici un antrenor nu poate avea rezultate cu o echipa sfaramata cum este a noastra. "Singurul care mi-a placut este Varlan, care, daca se tine in continuare de treaba, poate deveni o certa valoare, un jucator pe care se va putea baza. In rest, toti au fost niste catastrofe. Cum sa am rezultate, cand am numai juniori in teren, doi titulari nerefacuti complet, Cl. Dumitru si Medeleanu si o degringolada in aparare ce a plecat de la Raileanu si Acatrinei", se intreba Munteanu.

•De cealalta parte, Vasile Simionas a spus ca Laminorul va continua sa lupte pana la capat, desi conducerea clubului a renuntat la obiectiv. "Am obtinut o victorie logica, insa, puteam castiga mai clar, inca din prima repriza", a precizat Simi.
Referitor la situatia lui Poli, tehnicianul romascan a declarat ca "pana acum se vorbea la Poli de o criza la nivel de conducere, iar acum cred ca se poate vorbi de o criza de jucatori. Numai cu daruire si elan nu se poate face performanta. Trebuie si valoare. Multi spun ca echipa este tanara si de aceea nu sunt rezultate. Parerea mea este ca la ora actuala nu se poate vorbi de echipe tinere si batrane, ci de echipe bune sau mai putin bune. Oricum, ma bucur foarte mult sa aud ca Marian Manea va prelua echipa si sper sa faca lucruri frumoase la Iasi", a adaugat Vasile Simionas.