O nationala de aruncat la gunoi

2 Aprilie 2009
1253 Vizualizari | 3 Comentarii
• Nationala de fotbal a Romaniei a fost invinsa in Austria si cu 10 goluri incasate in cinci partide, tricolorii sunt rusinea grupei • Fara 12 jucatori importanti, tot accidentati, austriecii au calcat in picioare echipa lui Piturca • Selectionerul nu-si da demisia

Incredibil! Nationala de fotbal a Romaniei a devenit rusinea grupei a saptea de calificare, dupa ce a fost invinsa in Austria, cu scorul de 2-1. Fara nici o sansa de calificare la Campionatul Mondial, Romania lui Piturca s-a facut si de ras si a pierdut in fata unei echipe nationale care nu a putut conta pe 12 jucatori si care a remizat cu Insulele Feroe. Romania a inceput cu curaj partida din deplasarea de la Klagenfurt, elevii lui Piturca stiind ca meciul este unul de totul sau nimic pentru nationala. Doar Banel Nicolita a parut aterizat din alta lume in primele minute, mijlocasul stelist avand o serie de actiuni gresite care i-au scos din sarite pe suporterii romani, prezenti in numar mare in tribune.

Singurul moment de fericire a suporterilor in galben din tribune a avut loc in minutul 25, cand Cristi Tanase a profitat de o respingere gresita a lui Gspurning, portarul austriac sutand mingea din afara careului, argeseanul a interceptat si a sutat lobat peste intreaga defensiva austriaca, direct in poarta goala. Bucuria romanilor n-a durat decat cateva secunde, zambetul rar al lui Victor Piturca fiind sters urgent de Erwin Hoffer, atacantul gazdelor trecand ca prin branza printre fundasii romani, l-a intors usor pe Rat in careu si l-a invins fara probleme pe Lobont, egaland. Cu un minut inainte de pauza, acelasi Hoffer a profitat de o neintelegere intre Tamas si Radoi, a preluat si a scapat singur cu Lobont, care nu a mai avut ce face la sutul plasat al atacantului. Meciul s-a intetit in partea secunda, insa spectaculozitatea a venit mai mult din partea gazdelor, austriecii impunandu-si ritmul de joc. Acesta a fost scorul final al unui meci de trista amintire pentru fotbalul romanesc si poate cantecul de lebada al selectionerului Victor Piturca. Suporterii romani i-au cerut, incepand din minutul 15, demisia selectionerului Victor Piturca. Romania ramane astfel pe locul cinci al grupei din sase nationale, cu 4 puncte si un golaveraj negativ 6-10. Singura victorie a fost obtinuta contra nationalei Insulelor Feroe, in rest "tricolorii" obtinand un egal, cu Franta, si trei infrangeri, cu Lituania, Serbia si Austria. Victor Piturca a mizat in meciul din Austria pe urmatorul unsprezece: Lobont - Contra, Tamas, Goian, Rat - Radoi (Stoica `46) - Nicolita (Nicu `84), Cocis, Tanase - Marica, Bucur (Niculae `68). La finalul meciului, antrenorul nationalei a anuntat ca nu-si da demisia, o demisie asteptata de toata lumea. Selectionerul a anuntat ca nu demisioneaza, probabil in asteptarea unei mutari din partea FRF, care ar trebui sa ii plateasca o clauza de reziliere de 600 de mii de Euro. In timpul meciului, Victor Piturca a parut resemnat in cele mai multe momente. Selectionerul nu s-a agitat cum facea de obicei si a stat mai mult pe banca. Finalul partidei de la Klagenfurt l-a gasit pe Piturca incremenit pe banca de rezerve, fara sa clipeasca macar. "In perioada urmatoare vom analiza situatia si vom vedea daca mai sunt sanse matematice. In momentul acesta sunt amarat, suparat, dar viata merge inainte. Deocamdata nu se pune problema sa plec de la echipa nationala. Doar un grup de 15-20 de insi mi-a cerut asa ceva", a spus Victor Piturca. In celalalt meci din grupa, Franta a invins Serbia, scor 1-0, dupa reusita lui Ribery, din minutul 75.

Clasament grupa 7

Rezultate inregistrate ieri seara in preliminariile Campionatului Mondial: Ungaria - Malta 3-0 (1-0); Danemarca - Albania 3-0 (2-0); Letonia - Luxemburg 2-0 (1-0); Grecia - Israel 2-1 (1-0); Elvetia - Republica Moldova 2-0 (1-0); Cehia - Slovacia 1-2 (1-1); Polonia - San Marino 10-0 (4-0); Irlanda de Nord - Slovenia 1-0 (0-0); Liechtenstein - Rusia 0-1 (0-1); Tara Galilor - Germania 0-2 (0-1); Estonia - Armenia 1-0 (0-0); Turcia - Spania 1-2 (1-0)
Bosnia - Belgia 2-1 (2-0); Kazahstan - Belarus 1-5 (1-0); Andorra - Croatia 0-2 (0-2); Anglia - Ucraina 2-1 (1-0); Bulgaria - Cipru 2-0 (1-0); Georgia - Muntenegru 0-0; Italia - Irlanda 1-1 (0-0); Olanda - Macedonia 4-0 (3-0); Scotia - Islanda 2-1 (1-0).