O noua dezamagire pentru romani la Olimpiada

17 Februarie 2010
713 Vizualizari | 0 Comentarii
Paul Constantin Pepene
Un nou rezultat dezamagitor pentru delegatia Romaniei la editia din acest an a Jocurilor Olimpice de Iarna. In proba de schi fond, 15 kilometri liber, Paul Constantin Pepene a încheiat concursul pe pozitia 37, în timp ce Petrica Hogiu s-a clasat abia pe locul 57. Cursa a fost dominata de elvetianul Dario Cologna, care a fost cronometrat cu 33:36.3, fiind cu 24.6 mai rapid decat ocupantul pozitiei secunde, Pietro Piller Cottrer. Italianul a confirmat revenirea de forma din ultima parte a sezonului si si-a adaugat în palmares cea de-a patra medalie olimpica. Paul Constantin Pepene a încheiat cursa pe locul 37, cu timpul de 35:33.7. Romanul a avut o evolutie onorabila, mai ales ca a reusit sa-i depaseasca pe Petter Northug (Norvegia, locul 41), liderul Cupei Mondiale sau pe Axel Teichmann, din Germania, care s-a clasat al 44-lea. Cei de-al doilea roman care s-a aflat la startul acestei probe, Petrica Hogiu a terminat pe pozitia 57, oprind cronometrul la 36:39.5. La aceasta cursa au participat 72 de sportivi. Tot luni noapte, dupa primele doua manse ale probei de sanie, individual feminin, din cadrul Jocurilor Olimpice, Raluca Stramaturaru se afla pe pozitia 21, în timp ce Mihaela Chiras ocupa locul 28. Raluca Stramaturaru a avut o evolutie ascendenta, dupa ce în prima mansa s-a clasat pe 23, cu timpul de 42.475. In runda secunda, romanca si-a îmbunatatit pozitia din clasament obtinuta dupa prima cursa si a urcat pe locul 21, chiar daca a fost cronometrata cu 42.198. La jumatatea concursului, Raluca Stramaturaru are timpul total de 1:24.673. Cea de-a doua reprezentanta a Romaniei, Mihaela Chiras, a încheiat mansa inaugurala în 43.494, ceea ce a clasat-o pe pozitia 28. Sportiva de 23 de ani nu a încheiat cea de-a doua runda si astfel, a ramas a 28-a. Lidera competitiei este Tatjana Huefner, din Germania, care a încheiat primele doua curse cu timpul de 1:23.241. Nemtoaica este urmata de Nina Reithmayer (Austria, 1:23.291) si de compatrioata sa, Natalie Geisenberger, 1:23.400. Tatjana Huefner a stabilit un nou timp record al pistei, în prima mansa, dupa ce a oprit cronometrul la 41.481. Violeta Stramaturaru, cea de-a treia sportiva din Romania înscrisa în competitia de individual, nu a mai luat startul în concurs, din cauza unei accidentari suferite în timpul antrenamentelor.