O noua finala ATP pierduta de Hanescu

Publicat: 22 mai 2011

Tenismenul roman Victor Hanescu, locul 69 ATP, a pierdut finala turneului de la Nisa, cu premii în valoare totala de 450.000 de euro, fiind învins, sambata, de spaniolul Nicolas Almagro, locul 12 ATP si favoritul numarul 3. Hanescu a castigat primul set al meciului de sambata, scor 7-6 (5), însa le-a pierdut pe urmatoarele doua, scor 3-6, 3-6. Meciul a durat doua ore si 18 minute.
Victor Hanescu s-a mai întalnit de doua ori cu Nicolas Almagro în acest an, spaniolul impunandu-se de fiecara data: scor 6-4, 7-6 (3), în optimile de finala ale turneului de la Auckland, si scor 6-3, 6-2, în primul tur al turneului de la Acapulco. Spaniolul s-a impus si în prima întalnire pe care cei doi au avut-o în circuitul ATP, în 2009, cand Hanescu a abandonat în primul tur al turneului de la Barcelona, la scorul de 3-6, 7-6 (7), 2-2.
Romanul a disputat a cincea finala a unui turneu ATP din cariera (prima în 2011), dupa cele jucate la Bucuresti (2007), Gstaad (2008), Stuttgart (2009) si Casablanca (2010). In palmaresul sau figureaza un singur titlu la simplu, cel obtinut la Gstaad.
Pentru accederea în finala turneului, Hanescu va primi un cec de 38.200 de euro si 150 puncte ATP.
Jucatorul roman este calificat si pe tabloul principal al turneului de Mare Slem de la Roland Garros, care a început ieri, urmand ca în mansa inaugurala sa joace împotriva francezului Benoit Paire, pe care l-a învins cu usurinta luni, în primul tur de la Nisa (6-0, 6-1). Daca va trece de Paire, Hanescu are ocazia sa îl întalneasca în turul secund pe sarbul Novak Djokovic, numarul doi mondial si al doilea favorit la Internationalele Frantei. Cel mai în forma tenismen al lumii în acest moment joaca în primul tur cu olandezul Thiemo De Bakker.