O portocala mare cat un Panzer

16 Iunie 2004
703 Vizualizari | 0 Comentarii
•Olanda - Germania 1-1 (0-1), in ultimul joc al Grupei D, desfasurat aseara la Porto •Nemtii au condus pana aproape de finalul jocului, dar au fost egalati in minutul 81, printr-o executie superba a lui Ruud van Nistelrooij •Cele doua formatii se afla, dupa primul joc, la doua puncte in urma Cehiei

Al doilea derby de la Turneul Final al campionatului European de fotbal s-a incheiat nedecis aseara, Olanda si Germania remizand, scor 1-1, la capatul unei partide frumoase si cu multe ocazii la cele doua porti. Olandezii au inceput tare jocul cu panzerele germane, prima ocazie a meciului apartinandu-i lui Van Nistelrooji, care, gasit cu o pasa excelenta de Cocu, a luftat singur cu portarul Kahn. Acelasi atacant al clubului englez Manchester United a interceptat un balon in jumatatea de teren adversa, dar a sutat slab pe langa poarta germanilor. Elevii lui Dick Advocaat trimit primul sut spre poarta lui Kahn in minutul 22, la o faza la care Worns a reluat din drop o pasa primita de la Schneider. Portarul Van der Sar se remarca si el, doua minute mai tarziu, la un sut puternic de la peste douazeci de metri, expediat de Kurany. In minutul treizeci, Frings deschide scorul, declansand fiesta in randuriile numerosilor suporteri germani, prezenti pe stadionul Do Dragao din Porto. Mijlocasul lui Voller a executat excelent o lovitura libera de pe dreapta, mingea a trecut peste toti jucatorii din careu, a lovit pamantul, derutandu-l pe Van der Sar, si a intrat in poarta, nu inainte de a atinge si stalpul din stanga portii olandeze. Cu trei minute inainte de finalul primei reprize, "Portocala mecanica" a avut sansa egalarii, dar sutul puternic al lui Van der Vaart a trecut milimetric pe langa poarta lui Kahn.

Schimbarile lui Advocaat

Dupa pauza, Dick Advocaat a efectuat doua schimbari, preferandu-i pe Sneijder si Overmars in locul lui Davids si, respectiv, Zenden. Schimbarile facute de tehnicianul olandez au impulsionat jocul Portocalei mecanice, dar actiunile titratilor jucatori ai lui Advocaat s-au izbit de zidul defensiv din fata lui Kahn. In minutul 56, Sneijder a sutat puternic, dar portarul german a retinut fara probleme. Zece minute mai tarziu, Van der Vaart a executat cu efect o lovitura libera de pe dreapta, dar mingea a trecut pe langa poarta. Nemtii au si ei o tresarire de orgoliu, dar Kuranyi a trimis cu capul, din pozitie buna, putin pe langa poarta lui Van de Saar. Cu douazeci de minute inainte de ultimul fluier al arbitrului, Schweinsteiger a driblat foarte bine pe partea dreapta, dar sutul sau a fost blocat in ultimul moment de Van Bronckhorst. In minutul 75, Overmars trece cu putin pe langa egalare, sutul sau senzational fiind parat cu greu de Kahn. Golul egalizator vine cu noua minute inainte de ultimul fluier al arbitrului. Van der Meyde a insistat pentru un balon ce parea pierdut, a centrat din coltul terenului in fata portii, de undee Van Nistelrooiij a marcat, la singura ocazie pe care a avut-o in intreg meciul. Cinci minute mai tarziu, Portocala mecanica trece pe langa victorie, la sutul lui Van Hooiijdonk, scos cu un reflex senzational de portarul german. Ultima ocazie a meciului a apartinut nemtilor, Schweinsteiger sutand pe jos, putin pe langa buturile portii lui Van der Saar.
Antrenorul Germaniei, Rudi Voller, a inceput meciul cu Olanda in urmatoarea formula: Kahn - Friedrich, Worns, Nowotny, Lahm - Baumann, Hamann - Schneider ('68 Schweinsteiger), Ballack, Frings ('78 Ernst) - Kuranyi ('85 Bobici). De partea cealalta, Dick Advocaat, selectionerul Olandei, a trimis in teren urmatorul unsprezece: Van der Sar - Heitinga ('74 Van Hooijdonk), Stam, Bouma, Van Bronckhorst - Van der Vaart, Cocu, Davids ('46 Sneijder) - Van der Meyde, Van Nistelrooij, Zenden ('46 Overmars). Partida a fost condusa de suedezul Anders Frisk, ajutat la cele doua tuse de asistentii Kenneth Petersson si Peter Ekstrцm, ambii din Suedia.

Page time :0.1341 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014347 (s)