O repriza de cosmar! Echipa de futsal CSM Poli Iasi, învinsa la Odorheiu Secuiesc

Publicat: 19 oct. 2016
1
Fotbalistii de la CSM Poli Iasi au ratat o sansa incredibila de a ramane pe podiumul Ligii I de futsal. In runda cu numarul 7, iesenii au pierdut la Futsal Klub Odorheiu Secuiesc cu scorul de 9-6 (3-5). Într-o partida în care oaspetii au facut legea în prima repriza, dar au capotat în cea de-a doua, primind sase goluri consecutive, evolutia scorului a fost urmatoarea: 0-1 (Narcis Catarama), 1-1 (Manya Szabolcs), 1-2 (Liviu Ruxandari), 2-2 (Szecsi Barna), 3-2 (Biro Attila), 3-3 (Adrian Calugareanu), 3-4 (Radu Gutu), 3-5 (Radu Pisica), apoi 4-5 (Manya Szabolcs), 5-5 (Tamas Miklos), 6-5 (Szecsi Barna), 7-5 (Tamas Miklos), 8-5 ((Manya Szabolcs), 9-5 (Andrei Grigoras – din poarta în poarta, jucatorul iesean Narcis Catarama evoluând atunci pe post de portar în atac), 9-6 (Radu Pisica).

De mentionat ca ieseanul Radu Pisica a ratat, în min. 18, a lovitura de pedeapsa de la 10 metri, iar oaspetii au mai avut alte mari ocazii de gol la poarta gazdelor, ratate însa de jucatorii Narcis Catarama (cu o bara în repriza secunda), Valentin Pricop si Radu Gutu.

Au evoluat echipele:

Futsal Klub Odorheiu Secuiesc: Andrei Grigoras – Biro Attila, Szecsi Barna, Manya Szabolcs, Szöcs Laszlo, apoi au mai jucat Szöcs Lorand, Szabo Zsolt, Miklos Tamas, Kedei Barna, Silion Petri. Rezerve: Klein Laszlo (capitan de echipa) – Balint Tibor. Antrenor: Jakab Zoltan.
CSM Politehnica Iasi: Marius Chiriac – Liviu Ruxandari, Narcis Catarama, Radu Pisica (capitan de echipa), Radu Gutu, apoi au mai jucat Ioan Grigoras – Gabriel Dobre, Adrian Calugareanu, Mario Schiopu, Victor Mandea, Valentin Pricop. Rezerva: Cosmin Stan. Antrenor: Gabriel Dobre. Director sportiv: Stefan Tudorache. Maseur: Marian Sarbatoare.
Partida din Sala Sporturilor din Odorheiu Secuiesc a fost arbitrata de brigada Ovidiu Dan Curta – Romulus Constantin Pop (ambii din Târgu Mures), rezerva fiind Roberto Florentin Gunciu (Popesti Leordeni), iar observator federal Petre Radu (Bucuresti).
Campionii de la CSM Poli Iasi încep un nou sezon competitional

În Campionatul National de futsal pentru tineret (U 19), campioana nationala en-titre este CSM Politehnica Iasi, sub conducerea antrenorului Florin Nichifor.

În sezonul 2016-2017 vor fi 5 grupe initiale pe criterii geografice, iar în Seria I, prima etapa cuprinde meciurile:

20 octombrie 2016 (ora 19:00, la Sala LPS din Dealul Copoului): CSM Politehnica Iasi – Internazionale Traian Vaslui. Meciul va fi arbitrat de brigada Cosmin Roman – Sebastian Spaiuc (ambii din Iasi).
22 octombrie 2016 (ora 15:00): Ceahlaul Piatra Neamt – Sanatatea Darabani. Va arbitra brigada Dragos Turcanu – Bogdan Florea, din Piatra Neamt.
În etapa a II-a, din jurul datei de 30 octombrie, iesenii vor evolua la Darabani, în judetul Botosani, iar nemtenii la Vaslui.