O victorie de jumatate de miliard lei

20 Februarie 2005
1265 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a castigat turneul Norcia Winters Cup, dupa ce a invins in finala pe FC Oradea cu scorul de 7-6, dupa prelungiri si executarea loviturilor de departajare •Astazi, fotbalistii ieseni vor reveni acasa, dupa o luna de zile de cantonamente si jocuri amicale •Pentru ca a castigat trofeul in acest an, Politehnica va economisi suma de jumatate miliard lei, rezultata din injumatatirea cheltuielilor de cazare si masa si din scutirea de la plata taxei de inscriere Desi partea a doua a campionatului Diviziei A de fotbal va debuta abia pe 5 martie, formatia Politehnica Iasi a castigat deja primul trofeu din acest an. Astfel, in iesenii s-au impus cu scorul de 7-6, dupa prelungiri si executarea loviturilor de departajare, in fata formatiei FC Oradea, in finala turneului Norcia Winters Cup. Pentru ca a castigat trofeul in acest an, echipa lui Ionut Popa va economisi suma de jumatate miliard lei la editia viitoare a competitiei italiene. Aceasta suma rezulta din injumatatirea cheltuielilor de cazare si masa in Italia, dar si din scutirea de la plata taxei de inscriere la turneu. Partida cu echipa pregatita de Marian Bondrea a fost una echilibrata, pigmentata chiar cu unele momente de nervozitate din partea jucatorilor din teren. Oradenii au deschis scorul in minutul 20, prin Stan, gol urmat la cinci minute de reusita lui Miclea, care a readus egalitatea pe tabela de marcaj. Pana la pauza scorul a fost favorabil iesenilor, care au mai inscris o data prin Onofras, in minutul 40. O luna de cantonament In actul secund, jucatorii oradeni au intrat mai motivati in teren si au intors scorul in doar cinci minute, prin reusitele lui Stan, minutul 57, si Mihut, in minutul 62. Golul trei al echipei ardelene a fost precedat insa de un gest urat al oradenilor, care au refuzat sa inapoieze mingea trimisa in aut de fotbalistii ieseni, pentru ca un jucator al lui Bondrea sa poata primi ingrijiri medicale. Pana la final insa, Baldovin a trimis meciul in prelungiri, inscriind in minutul 80. Dupa prelungiri, partida a fost decisa la loviturile de departajare, cand pentru ieseni au inscris Claudiu Ionescu, Stanciu, Onofras si Bogdanovici, in timp ce pentru FC Oradea au inscris Sfirlea, Munteanu si Berdei. De la Poli a ratat Bilba, iar de la oradeni au ratat loviturile de departajare Popa si Laszlo. Antrenorul Ionut Popa a inceput meciul cu ardelenii in urmatoarea formula: Arcanu, Tinel Petre, Irinel Ionescu, Toma, Onofras, Bernard, Gavatorda, Mitruc, Miclea, Palimaru. Pe parcursul jocului au mai evoluat: Branet, Bilba, Ciubotariu, Claudiu Ionescu, Beceru, Baldovin, Bogdanovici, Stanciu, Croitoru, Perenyi si Adrian Ilie. Imediat dupa ce s-au incununat castigatori la aceasta editie a turneului italian, fotbalistii lui Popa vor reveni in Iasi, dupa o luna de zile de cantonamente si partide amicale. Popa a renuntat la Beaut Antrenorul Ionut Popa a renuntat la achizitia mijlocasului Clement Beaut, care ar fi trebuit sa ajunga in Italia, inca de la inceputul saptamanii trecute. Cum jucatorul care a evoluat ultima data in Portugalia, la Academica Coimbra, nu a reusit sa obtina viza de intrare in Italia, tehnicianul iesean a renuntat la achizitia sa, mai ales ca pana la reluarea campionatului nu au mai ramas decat doua saptamani. In schimb, Poli il va achizitiona pe Gavatorda, un mijlocas la inchidere care a mai evoluat in cariera in Argentina, la formatia Santa Fe si care este reprezentat de impresarul Marcel Popescu. Gavatorda a fost invoit cateva zile de antrenorul iesean pentru a-si rezolva problemele la fosta echipa de club si urmeaza sa vina la Iasi, cu avionul in cursul saptamanii viitoare. Astfel, Gavatorda ar putea fi al doilea transfer al iesenilor in aceasta pauza competitionala, dupa focsaneanul Tudorel Stanciu. Florin BRIAUR

Page time :0.1348 (s) | 22 queries | Mysql time :0.022834 (s)