Olanda este in finala Cupei Mondiale

7 Iulie 2010
888 Vizualizari | 0 Comentarii
• Olanda este prima finalista a turneului final din Africa de Sud, dupa ce a invins Uruguayul cu scorul de 3-2 • Van Bronckhorst, Robben si Sneijder au punctat pentru batavi, in timp ce golurile lui Forlan si Maxi Pereira nu au fost suficiente pentru ca sud-americanii sa ajunga in marea finala

Fara sa fie bagata in seama de prea multa lume si exact cand nimeni nu se mai astepta ca aceasta echipa sa mai obtina vreo performanta, Olanda a ajuns in finala Cupei Mondiale de fotbal. Portocala mecanica a obtinut calificarea in marea finala de la Johanesburg, dupa ce a invins Uruguayul cu scorul de 3-2. Prima repriza s-a terminat la egalitate, scor 1-1, dupa golurile marcate de Van Bronckhorst si Forlan, pentru ca Olanda sa ia viteza in repriza secunda, cand Robben si Sneijder au stabilit victoria Olandei. Maxi Pereira a marcat in prelungiri stabilind scorul final. Chiar daca meciul a fost unul incins, pe la cele doua porti mingea a ajuns destul de rar, apararile celor doua echipe facandu-si mai bine treaba decat compartimentele ofensive. Cu toate acestea, pana la pauza cele doua echipe au punctat fiecare cate o data. Primii care au inscris au fost olandezii, Van Bronckhorst deschizand scorul in minutul 18, cu o executie absolut magnifica de la peste 30 de metri lateral stanga, la care Muslera nu a putut interveni. Uruguayul a dat replica prin vedeta sa, Diego Forlan, care a restabilit egalitatea pe tabela in minutul 40, cu un sut la fel de superb, de aceasta data din pozitie centrala de la distanta, Stekelenburg atingand mingea cu varful degetelor, dar fara sa reuseasca sa o scoata de pe cadrul portii. Partea secunda a intalnirii a inceput sub semnul prudentei, nici una dintre cele doua combatante nedorind sa-si asume riscuri inutile cu consecinte dramatice in cazul marcarii unui gol. Dupa cateva ocazii ale lui Forlan si Cavani sau van Bronckhorst, minutul 71 a adus al doilea gol al olandezilor, Wesley Sneijder marcand cu un sut in forta din marginea careului (pe traiectoria mingii se afla si van Persie, aflat usor in off-side). Profitand de socul din tabara sud-americanilor, Olanda a fortat in ofensiva si dupa doar 3 minute a mai trimis mingea inca o data in plasa, de aceasta data Arjen Robben fiind cel care a inscris, cu o lovitura de cap din centrul careului. Sud-americanii s-au trezit prea tarziu sa forteze egalarea. Maxi Pereira a marcat in al doilea minut de prelungiri pentru 3-2, insa timpul a fost insuficient pentru Uruguay ca sa revina pe tabela si sa trimita meciul in prelungiri. Olanda a invins cu 3-2 si s-a calificat, pentru a treia oara, intr-o finala de Cupa Mondiala. Astazi, in cea de-a doua semifinala a Cupei Mondiale, Spania va intalni Germania. Finala este programata duminica, 11 iulie, la Johannesburg.

Page time :0.1446 (s) | 24 queries | Mysql time :0.018946 (s)