Ole, ole Spania!

30 Iunie 2010
911 Vizualizari | 0 Comentarii
• Spania a invins Portugalia cu scorul de 1-0 (0-0) in ultimul meci din optimile de finala ale Cupei Mondiale si s-a calificat in sferturi • Singurul gol al meciului a fost marcat de David Villa, in minutul 62 • Spaniolii vor intalni in sferturi Paraguayul

Fara sa faca un meci senzational, Spania s-a calificat in sferturile de finala ale mondialului african dupa ce a invins Portugalia cu 1-0, singurul gol al meciului fiind marcat de David Villa in minutul 62. Spania a dominat totusi copios meciul si a fost si echipa mai periculoasa la poarta adversa. Cel mai asteptat meci al optimilor de finala era catalogat inca dinainte de fluierul de start ca fiind si cel mai spectaculos. Iar Spania si Portugalia, cele doua echipe care au inchis faza optimilor, nu au inselat asteptarile suporterilor, oferind un meci cu mult peste media altor partide din punctul de vedere al spectacolului fotbalistic. Jocul a fost unul disputat in mare viteza, cu pase scurte si ruperi de ritm, Spania fiind echipa care a atacat mai mult, insa Portugalia a replicat de multe ori periculos pe contraatac. Cu toate acestea, Eduardo a avut mai mult de lucru in startul meciului la suturile lui Torres din minutul 2, David Villa, un minut mai tarziu, sau acelasi Villa in alte doua faze bune de atac ale Spaniei. Nici Casillas n-a stat degeaba pana la pauza, fiind greu incercat la suturile lui Coentraes si la lovitura de cap a lui Almeida din minutul 21, pentru ca in minutul 28 sa fie salvat de Pique dupa ce a scapat din maini un sut trimis inselator de Cristiano Ronaldo din lovitura libera. Sutul lui Ronaldo a avut 107 de kilometri pe ora, conform estimarilor facute de oficiali.

Mutari ofensive

La nici cinci minute de la fluierul de start au aparut si primele schimbari, inexistentul Torres fiind inlocuit cu Llorente, in timp ce la Portugalia a intrat Danny in locul lui Almeida. Mutarea lui Vicente del Bosque s-a dovedit inspirata, Llorente fiind cel care a produs prima mare ocazie de gol a meciului, in minutul 61 trimitand pe poarta din cativa metri, insa exact pe directia lui Eduardo care a parat excelent. Portarul Portugaliei a intervenit spectaculos cu piciorul si doua minute mai tarziu, in fata lui David Villa, gasit nepermis de liber in careu, insa mingea a revenit la golgheterul spaniol, care a doua oara nu a mai ratat si a trimis sub transversala, deschizand scorul. Sergio Ramos putea face 2-0 cateva minute mai tarziu, in urma unei faze personale de toata frumusetea, incheiata cu un sut in diagonala, scos cu varful degetelor de Eduardo. Posesia prelungita a Spaniei si trecerea timpului in defavoarea portughezilor a pus stapanire pe trupa lui Queiros, care a trecut usor peste jocul de constructie, aruncand mingi la intamplare spre careul lui Casillas in speranta ca Ronaldo va reusi sa recaptioneze vreo pasa si sa dea lovitura. Misiunea Portugaliei de a reveni pe tabela a devenit si mai grea spre final, cand Ricardo Costa a fost eliminat dupa ce l-a lovit cu cotul in figura pe Capdevila. Portugalia a ramas in inferioritate numerica din minutul 89 si sansa Spaniei spre sferturile de finala a devenit certa.