Ole, Paraguay

21 Iunie 2010
630 Vizualizari | 0 Comentarii
• Slovacia - Paraguay 0-2 (la pauza 0-1) si sud-americanii sunt cu un pas in optimile de finala ale Cupei Mondiale la fotbal • Cu patru puncte din doua meciuri, Paraguay este ca si calificata in faza urmatoare a competitiei • Slovacia, in schimb, spune adio mondialului african

Slovacia - Paraguay 0-2 ( la pauza 0-1) si sud-americanii sunt cu un pas in optimile de finala ale Cupei Mondiale la fotbal. Partida care a contat pentru etapa a doua a Grupei F nu a fost deloc spectaculoasa, ba chiar cele doua combatante s-au intrecut sa omoare de tot fotbalul. Si totusi, nationala statului Paraguay s-a dovedit a fi mai pragmatica, sud-americanii fiind astfel cu un pas mai aproape de calificare. Victoria latinilor a fost clara, fara discutii, jucatorii acestei echipe fiind parca mereu peste reprezentativa Slovaciei, o echipa care a fost de nerecunoscut. Jocul a curs inca din start in favoarea Paraguay-ului, ocaziile fiind din ce in ce mai clare. Asa a curs si jocul, cu Paraguay la carma si cu o echipa a Slovaciei parca depasita de miza, europenii trecand foarte rar de mijlocul terenului. Slovacii nu au mai repetat jocul din runda inaugurala, cel contra Noii Zeelande, cand au condus cu 1-0 pana in minutul 90, Paraguay fiind o nuca mult mai tare de spart. Calmul sud-american i-a scos din sarite pe slovaci, insa europenii nu au reusit sa se intalneasca mai deloc cu balonul, lucru care a dus inevitabil si la marcarea celor doua goluri. Primul gol a picat in minutul 28. Dupa o balbaiala in lant a slovacilor, Enrique Vera a fost gasit excelent de Barrios, jucatorul din Paraguay inscriind cu un sut de la 15 metri, la care portarul Mucha nu a mai putut interveni. Dupa primirea golului, slovacii au parut mai curajosi, reactie care s-a stins insa repede, dupa ce Paraguay-ul putea sa mai inscrie un gol, prin Barrios in minutul 39, insa sutul acestuia a fost parat excelent de catre goal-keeper-ul slovac. Scorul la pauza a ramas 1-0 pentru nationala din Paraguay, scor care a reflectat la maxim realitatea din teren. Partea a doua a jocului parca a fost oarecum mai echilibrata, datorita pasului inapoi facut de sud-americani. Chiar daca au lasat impresia ca vor sa se apere pentru a-si conserva avantajul, jucatorii statului din America Latina au reusit sa mai inscrie un gol spre finalul jocului, atunci cand Riveros a inscris de la aproximativ 14 metri cu un sut puternic, pe fondul unei lipse de reactie a defensivei adverse. Meciul s-a terminat cu victoria Paraguay-ului, victorie care le permite jucatorilor acestei tari sa priveasca mai relaxati jocul din ultima etapa, cel contra Noii Zeelande. De partea cealalta, Slovacia se pregateste sa-si joace calificarea in optimi, in ultimul meci din grupe, cel contra Italiei, echipa aflata si ea in suferinta dupa rezultatele din primele doua partide.

Page time :0.1858 (s) | 24 queries | Mysql time :0.058345 (s)