Olimpia a facut instructie cu Poli

15 Noiembrie 2010
1382 Vizualizari | 0 Comentarii
• Poli National Iasi - Olimpia Bucuresti 47-70 (12-19, 15-20, 8-19, 12-12), in etapa 8 din Seria SE a Diviziei A de baschet feminin

Baschetbalistele de la Poli National Iasi se indeparteaza de obiectiv, calificarea in play-off. Echipa ieseana a fost invinsa categoric de Olimpia Bucuresti, scor 47-70 (12-19, 15-20, 8-19, 12-12), in etapa 8 din Seria SE a Diviziei A de baschet feminin. Meciul disputat in Sala Polivalenta, in fata a doar putin peste o suta de spectatori, a fost la discretia oaspetilor din Bucuresti, care nu au lasat nici o sansa iesencelor. Olimpia a inceput in forta jocul, iar dupa primele 10 minute conducea deja cu 19-12. Dupa un nou sfert foarte bun, la pauza mare, bucurestencele conduceau deja cu 12 puncte pe tabela de marcaj, scor 39-27. Daca putinii spectatori prezenti in tribunele Salii Polivalente mai sperau intr-o reactie de orgoliu a fetelor pregatite de George Clapon si Radu Boisteanu, sfertul al treilea a spulberat orice farama de optimism. Poli a inscris doar 8 puncte in 10 minute, iar Olimpia conducea dupa trei sferturi cu 58-35. Cu victoria asigurata deja, bucurestencele nu au mai fortat in ultimul sfert si Poli National Iasi - Olimpia Bucuresti s-a terminat 47-70 (12-19, 15-20, 8-19, 12-12). Cea mai buna marcatoare a iesencelor a fost Walker, cu 16 puncte (1X3), urmata in topul eficacitatii de Panait, cu 9 puncte. Celelalte puncte ale Politehnicii au fost reusite de jucatoarele: Alaiba - 7p. (1X3), Cioroiu - 4p., Tkacenko - 4p., Gavrilescu - 3p. (1X3), Mitachi - 2p., Tatarinova - 2p. De partea cealalta, cele mai bune marcatoare ale Romelei Cristea au fost: Bigica - 17p. (2X3), Craciun - 13p. (1X3), Cursaru - 12p. (2X3), Munteanu - 9p., Ionescu - 8p., Ursu - 6p. Dupa acest esec, echipa ieseana ocupa locul 5 (din sapte formatii), cu 8 puncte, in timp ce Olimpia si Galactica Brasov ocupa locurile 3-4, cu cate 9 puncte.
Etapa viitoare, miercuri, 17 noiembrie, Politehnica va intalni, acasa, formatia Sportul Studentesc. In celelalte meciuri ale etapei 8 a Seriei A din Divizia A de baschet feminin s-au mai inregistrat rezultatele: Galactica Brasov - CST BC Alexandria 33-65, Sportul Studentesc - Rapid 49-95. SCM CSS Craiova a stat.