Oltchim a pierdut la limita in deplasarea din Rusia

8 Noiembrie 2008
572 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa rusa HC Lada Togliatti a castigat, ieri, meciul cu Oltchim Ramnicu Valcea disputat in etapa a doua a Ligii Campionilor, scor 34-33 (15-13), obtinand primele puncte in Grupa C. Ajunsa in Rusia din pozitia de lidera a clasamentului, campioana Romaniei nu a reusit sa profite de situatiile favorabile in care a condus chiar si cu trei goluri diferenta.

Elevele lui Ivica Rimanici au alternat momentele bune cu perioade in care au fost foarte usor depasite in defensiva, permitand astfel gazdelor din Togliatti sa revina la conducere. Inceputul de meci a fost nefavorabil jucatoarelor din Ramnicu Valcea, Lada conducand cu 4-1, 5-2 si 6-3 (minutul 11). A urmat revenirea campioanelor Romaniei, golurile reusite de Ardean-Elisei, Luca sau Lecusanu restabilind echilibrul in joc si pe tabela (8-8 in minutul 18). Dupa o recuperare in defensiva si un contraatac finalizat de Ramona Maier, Oltchim a preluat pentru prima data conducerea in minutul 20 (10-9), cu cinci minute inaintea pauzei avantajul marindu-se la 13-11. A urmat un nou moment de cadere in jocul valcencelor, jucatoarele gazda dominand finalul primei parti. La pauza, Lada Togliatti a intrat cu avantaj de doua goluri (15-13). Partea secunda a inceput la fel de rau pentru Oltchim la fel ca prima, Lada distantandu-se rapid la cinci goluri (20-15 in minutul 35). Elisei, Lecusanu si Luca au dat din nou semnalul revenirii si Oltchim reintra in meci. Oana Manea a reusit egalarea in minutul 44 (23-23), pentru ca la faza imediat urmatoare Lecusanu sa transforme cu siguranta o aruncare de la 7 metri, readucandu-si echipa in avantaj. Cu noua minute inaintea finalului Oltchim a condus cu 28-25, dar precipitarea in faza de atac si numeroasele stangacii din defensiva au facut ca avansul de trei goluri sa se risipeasca rapid, scrie onlinesport. Lada a controlat finalul meciului, desi scorul a fost egal pana la intrarea in ultimele 60 de secunde regulamentare. In cele din urma echipa din Rusia s-a impus cu 34-33, obtinand primele puncte in Grupa C a Ligii Campionilor.

Page time :0.2345 (s) | 22 queries | Mysql time :0.101386 (s)