Oltchim merge in grupele principale ale Ligii Campionilor

11 Ianuarie 2010
756 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarele de la Oltchim merg in Champions League
Schiopatand, cu multe greseli, Oltchim a trecut cu scorul de 27-26 (15-14) de Itxako Navarra, calificandu-se in Grupele Principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin. Odata cu victoria Gyorului in fata Zvezdei, Oltchimul era nevoita sa invinga pentru a-si asigura si matematic locul intre cele mai bune 8 echipe de club din Europa, in Grupele Principale ale Champions League. Echipa lui Radu Voina a transpirat din greu pentru a trece de Itxako Navarra, valcencele fiind nevoite sa se bazeze pe executiile in forta ale Patriciei Vizitiu, dar si pe greselile spaniolelor pentru a-si trece in cont cele doua puncte puse in joc.

Pentru formatia pregatita de Radu Voina, intalnirea cu Itxako a fost mult mai dificila decat o aratau calculele hartiei, formatia iberica venind la Ramnicu Valcea pentru a-si vinde foarte scump pielea. Inceputul meciului a gasit echipa din Navarra la conducere, Nely Carla Alberto marcand patru din primele cinci goluri ale formatiei sale. Oltchim a preluat pentru prima data conducerea in minutul 11, cand extrema Ramona Maier a finalizat unul din numeroasele contraatacuri. La jumatatea reprizei, campioana Romaniei s-a desprins in premiera pe tabela, scorul devenind 10-7 dupa reusitele Ramonei Maier si Ionelei Stanca.

Eliminarea Adinei Fiera din minutul 19 a dezechilibrat raportul de forte din teren, ibericele de la Itxako revenind spectaculos in joc. Patru goluri marcate la rand de formatia adversa si in memoria colectiva revenea amintirea dureroasa a meciului dintre Romania si Spania de la Campionatul Mondial. Oana Manea a restabilit in cele din urma egalitatea la 11, dupa care Patricia Vizitiu a punctat spectaculos pentru 12-11, cu zece minute inaintea pauzei. Echipa lui Voina a intrat in cele din urma la cabine cu avantaj de un gol, Begona Fernandez reducand din diferenta in ultima secunda a primului mitan. Oltchim a inceput mai bine repriza secunda, reusitele Iuliei Puscasu si Gabrielei Szucz ridicand scorul la 20-16, aceasta fiind cea mai mare diferenta a partidei.

La fel ca in prima repriza, o eliminare a oferit ibericelor ocazia de a reveni in meci, de aceasta data jucatoarea trimisa pe banca pedepselor fiind pivotul Ionela Stanca. Oltchim a incasat nu mai putin de cinci goluri fara a mai marca vreunul, astfel ca Itxako s-a instalat la conducere in minutul 46, scor 21-20. Interventiile salvatoare, in unele momente de-a dreptul miraculoase, ale Paulei Ungureanu au mentinut in joc Oltchimul, pentru ca in faza de atac sa straluceasca Patricia Vizitiu. Aceasta a luat jocul pe cont propriu, reusind sase goluri vitale pentru economia partidei. Chiar si asa, Oltchim a trait periculos ultimele minute si chiar secunde, spaniolele fiind la un pas de a repeta experienta din China, cand au marcat in ultima fractiune a partidei. De aceasta data totul s-a incheiat cu o aruncare de la 9 metri in zidul campioanei Romaniei si Oltchim a obtinut a patra victorie in aceasta editie a Ligii Campionilor.

Cu un total de 8 puncte, echipa lui Radu Voina si-a asigurat prezenta in faza grupelor principale, configuratia finala a Grupei C urmand a se decide peste o saptamana pe terenul maghiarelor de la Gyori ETO. Pentru Oltchim au marcat jucatoarele: Maier 6/9, Vizitiu 6/12, Lecusanu 4/7 (2), Stanca 4/7, Puscasu 2/3, Szucs 2/7, Gatzel 1/1, Manea 1/2, Meirosu 1/5, Luca 0/1. In poarta a facut minuni Paula Ungureanu, care a avut 12 interventii.