Oltchim nu mai sperie pe nimeni

25 Octombrie 2010
775 Vizualizari | 0 Comentarii
• HK Larvik - Oltchim Ramnicu Valcea 34-31 (17-18), in grupele Ligii Campionilor la handbal feminin

Finalista editiei trecute a Ligii Campionilor la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, nu se regaseste. Valcencele au pierdut pe terenul HK Larvik, cu scorul de 34-31, si postul antrenorului Peter Kovacs se clatina din ce in ce mai tare. Dupa cinci minute, romancele conduceau in Norvegia cu scorul de 3-2, dar Han a ratat o aruncare de la 7 metri in minutul 7, la scorul de 3-3. Formatia valceana a ratat alte doua atacuri pozitionale, situatie de care au profitat norvegiencele. Formatia gazda s-a distantat la 5-3 in minutul 8, Lange trecandu-si in cont a treia reusita in situatie de superioritate numerica, dupa ce Bese a fost eliminata pentru un fault in aparare. Tavalugul ofensiv al gazdelor a continuat. Stange si-a trecut in cont un al patrulea gol si tabela arata 10-6 la jumatatea primului mitan. Diferenta s-a marit la 11-6 si 12-7, aceasta fiind cea mai mare diferenta a primei reprize. Trezite ca dintr-un cosmar, jucatoarele de la Oltchim au inceput sa joace tot mai bine in ultimele zece minute. Doua goluri consecutive au micsorat scorul la 13-10, punand presiune pe Larvik, pentru ca surpriza lui Kovacs sa se numeasca Meirosu. Revenita in echipa dupa ce a pierdut o sarcina, interul Oltchimului si-a trecut in cont doua goluri consecutive, iar Neagu a trimis o bolta de efect, reusita in urma careia gazdele mai pastrau doar un gol avantaj (16-15). Pivotul Stanca a egalat la 16 cu doua minute inaintea pauzei, iar extrema dreapta Maier a marcat pentru 17-16, dupa ce Tolnai reusise o interventie providentiala. Portarita Oltchimului s-a remarcat o data in plus in ultimele secvente ale primei parti, cand a aparat o aruncare intr-o situatie de unu contra unu, astfel ca echipa valceana a intrat in avantaj la cabine, scor 18-17. Momentul bun nu a continuat si in partea secunda, jucatoarele lui Larvik iesind hotarate sa rastoarne scorul. Primele trei minute au fost de foc la poarta Talidei Tolnai, timp in care gazdele au marcat de cinci ori, primind doar un singur gol. Cu un joc extrem de solid si disciplinat, Larvik a suferit prima eliminare abia in minutul 33, cand Locke a luat loc pe banca pedepselor, dar, chiar si asa, echipa norvegiana a continuat sa dicteze ritmul. Scorul a capatat proportii in conditiile in care Oltchim nu a avut replica in primele 20 de minute ale partii secunde. Astfel s-a ajuns la 28-21 si 29-22. Elevele lui Peter Kovacs au recuperat din diferenta in ultimele zece minute, profitand si de relaxarea gazdelor, pe final rezultatul strangandu-se la 33-30, pentru ca, in cele din urma, meciul sa se termine 34-31. Aceasta este a doua infrangere in deplasare pentru Oltchim in acest sezon de Liga Campionilor, echipa valceana fiind, practic, condamnata sa castige toate meciurile ramase de disputat in aceasta imprevizibila Grupa C. In celalalt meci al grupei, Toulon a reusit surpriza invingand, in deplasare, pe Randers, cu 29-25, astfel ca cele doua echipe si Oltchim au cate 2 puncte. Larvik este lider autoritar si sunt sanse minime sa mai piarda primul loc la final.

Page time :0.1372 (s) | 22 queries | Mysql time :0.027307 (s)