Oltchim, o noua infrangere in Liga Campionilor

9 Februarie 2009
699 Vizualizari | 0 Comentarii
Handbalistele de la Oltchim Ramnicu Valcea se indeparteaza tot mai mult de semifinalele Ligii Campionilor. In primul meci din faza a doua a grupelor, jucatoarele de la Valcea au fost invinse de Buducnost cu scorul de 23-22. Campioanele Romaniei au debutat mai slab in confruntarea cu handbalistele de la Buducnost. Oltchim a reusit sa tina pasul cu muntenegrenele pana la scorul de 2-2. De aici Buducnost s-a desprins pana la 8-5, pe fondul unor atacuri inexacte ale elevelor lui Ivica Rimanic. Pana aproape de jumatatea primei reprize, formatia din fosta Iugoslavie a reusit sa mentina o diferenta de cel mult 3 goluri. Scorul favorabil adversarelor lui Oltchim a venit si pe fondul unei ratari, din minutul 14, de la 7 metri a Narcisei Lecusanu, care s-a revansat patru minute mai tarziu cand a marcat pentru 10-8. In minutul 23, Elisei a adus egalitatea pe tabela de marcaj, inscriind pentru 11-11. In pofida debutului mai slab de meci, Oltchim incheie cu un avantaj minim prima parte a meciului, conducand cu 13-12. A doua repriza a inceput printr-o ratare de la 7 metri a romancei Maier. Handbalistele de la Buducnost au reusit sa egaleze la doar 2 minute de la reluarea partidei. Cele doua echipe au mers cap la cap pana in minutul 55, cand Kindl a inscris si a adus echipa sa in avantaj 22-21. Desi Oltchim se afla in superioritate numerica, pe fondul eliminarii lui Radovic, Buducnost a marit diferenta, conducand cu 3 minute inainte de final cu 23-21. Lecusanu a mai inscris inca o data inainte de final, dar jucatoarele din Valcea nu au reusit sa egaleze macar pe final de meci, scorul dupa 60 de minute fiind 23-22. Tot ieri, handbalistele de la Otelul Galati au pierdut in primul meci din optimile de finala ale Cupei Cupelor, in fata celor de la DVSC Debrecen, scor 34-29 (19-14). Jucatoarele ambelor echipe au purtat banderole negre in memoria lui Marian Cozma. Partida a fost dominata de formatia ungara, dar dupa pauza Otelul a revenit puternic in joc, egaland 25-25, cu zece minute inainte de final. Cei peste 2500 de fani au uitat din acel moment de minutul de reculegere tinut in debut in memoria pivotului Marian Cozma, decedat in noaptea precedenta la Veszprem, si au scandat trivialitati la adresa echipei romanesti, dar s-au calmat spre final, cand favoritele s-au detasat pe tabela.

Jucatoarele ambelor echipe au purtat banderole negre atasate pe maneca stanga a tricourilor, in semn de respect pentru disparitia handbalistului Marian Cozma. Tot in cupele europene, dar sambata, vicecampioana Romaniei la handbal feminin, Rulmentul Brasov, a incheiat la egalitate, scor 33-33, prima mansa a optimilor de finala din Cupa EHF cu formatia maghiara Feherep Alcoa. La pauza gazdele conduceau cu 20-17, dar elevele lui Herbert Muller au echilibrat disputa in partea secunda, reusind un rezultat care le ofera prima sansa la calificarea in sferturi. Cele mai bune marcatoare din echipa Rulmentului au fost Carmen Amariei (9 goluri), Cristina Neagu si Ionela Galca (fiecare cu 7 reusite). Mansa retur va avea loc sambata, 14 februarie, la Brasov. Vesti mai bune vin de la Baia Mare, acolo unde echipa Stiinta HCM s-a impus in fata formatiei germane HC Leipzig, scor 27-23 (16-11), in prima mansa a optimilor de finala ale Cupei EHF. La meciul din Sala Polivalenta Lascar Pana din Baia Mare au asistat 2100 de spectatori. Returul este programat pe 15 februarie in Germania, echipa din Leipzig ocupand locul secund in Bundesliga dupa 15 etape