Oltchim si-a asigurat primul loc in grupa

15 Martie 2010
590 Vizualizari | 0 Comentarii
Formatia de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a castigat meciul disputat ieri seara impotriva austriecelor de la Hypo Viena, scor 32-27, din grupa a doua principala a Ligii Campionilor. Romancele si-au asigurat primul loc in grupa si vor juca returul din semifinale pe teren propriu. Deja calificata in semifinalele Ligii Campionilor, Oltchim Ramnicu Valcea a inceput relaxata confruntarea cu Hypo, fiind sustinuta de 2.500 de spectatori. Fetele lui Radu Voina au profitat din plin de greselile din defensiva austriaca, iar la mijlocul primei reprize si-au creat un avantaj de sase goluri (13-7). Pe finalul primei parti, relaxarea romancelor si-a spus cuvantul, iar austriecele s-au apropiat si la doua goluri, insa la pauza romancele au avut un avantaj de trei lungimi (17-14). Problemele din finalul primei parti au continuat si in actul secund, cand austriecele au fost la un pas sa egaleze. Totusi, o evolutie excelenta a Patriciei Vizitiu a salvat Oltchimul de la o rusine, iar finalul le-a apartinut valcencelor in totalitate. Oltchim s-a impus cu 32-27 si si-a asigurat primul loc in grupa, urmand sa mearga la sfarsitul saptamanii la Viborg, doar pentru un meci de palmares. Pentru Oltchim au evoluat jucatoarele: Ungureanu 15 interventii, Tolnai - Vizitiu 9 goluri din 15 aruncari (1/2 de la 7m), Maier 8/12 (1/2 de la 7m), Nechita 3/6, Meirosu 2/3, Lecusanu 2/3 (1/1 de la 7m), Stanca 2/3, Neagu 2/9, Bese 1/1, Luca 1/1, Simkute 1/2, Puscasu 1/3, Manea. Indiferent de rezultatul ultimul meci, Oltchimul va juca returul semifinalei din Liga Campionilor acasa, urmand sa intalneasca in aceasta faza, cel mai probabil, echipa maghiara Gyor.

Page time :0.1285 (s) | 22 queries | Mysql time :0.018930 (s)