Oltchimul a cucerit Viena

8 Februarie 2010
835 Vizualizari | 0 Comentarii
Debut cu dreptul pentru campioana Romaniei, Oltchim Ramnicu Valcea, in a doua faza a grupelor Ligii Campionilor, echipa pregatita de Radu Voina surclasand Hypo Niederosterreich chiar la Viena, cu 31-26 (18-13).

Oltchim a controlat jocul de la Viena inca din primul minut, Ionela Stanca si Cristina Neagu trecandu-si in cont cate o dubla in primele opt minute, astfel ca tabela arata 5-1 pentru formatia valceana. Eliminarea Cristinei Neagu le-a readus in joc pe jucatoarele carismaticului Gunnar Prokom, Hypo profitand de superioritatea numerica pentru a echilibra jocul. O noua eliminare primita de Valeria Bese a facut ca gazdele sa preia conducerea, scor 9-8, dupa care Ionela Stanca a restabilit egalitatea in urma unui contraatac finalizat ca la carte. Dupa mai multe ratari in debut, extrema Ramona Maier a inceput sa-si faca jocul si Oltchim revenea la conducere, scor 10-9, din acel moment campioana Romaniei punand stapanire totala pe meci. Oltchim a avut chiar si avantaj de sase goluri, scor 17-11, dar la cabine s-a intrat in cele din urma cu 18-13. Gazdele au inceput partea secunda cu un gol marcat de frantuzoaica Marion Limal si cu o aparare extrem de agresiva. Tactica lui Hypo s-a dovedit in cele din urma falimentara in fata unei formatii Oltchim Ramnicu Valcea in mare forma. Patricia Vizitiu a iesit din nou la rampa, marcand nu mai putin de 7 goluri, astfel ca la jumatatea reprizei secunde tabela arata 25-16 in favoarea Oltchimului. O contributie importanta la pastrarea ecartului a avut-o si portarita Paula Ungureanu, ale carei interventii au cantarit decisiv in economia partidei. Profitand de o usoara relaxare a valcencelor, gazdele de la Hypo s-au apropiat in ultimele minute la doar patru goluri diferenta, dar Oltchim a gestionat finalul cu maturitate, obtinand o victorie extrem de pretioasa in drumul spre semifinalele Ligii Campionilor. Peste o saptamana la Ramnicu Valcea va sosi Dinamo Volgograd, echipa invinsa in primul meci al grupei, pe teren propriu, de Viborg, scor 30-29. Tehnicianul Radu Voina a încercat în saptamana de dinaintea partidei cu Hypo Viena sa le monteze pe elevele sale pentru a debuta cu dreptul în grupele principale ale Ligii Campionilor. "Mai înainte de toate nu ma bucura rezultatul de la Viena, ci maniera cum am jucat, felul cum fetele s-au daruit pe teren. A fost o dorinta formidabila din partea lor de a învinge. Poate si de aici au mai aparut micile greseli inerente pe teren", a declarat Voina. Tehnicianul a avut la Viena, ca si la Gyor, o galerie speciala, venita de la Targu Mures. "Au fost 20 de prieteni care au venit si la Gyor si acum la Viena. S-au îndragostit de handbal, de echipa de la Valcea si ne însotesc peste tot. Le multumesc atat lor, cat si celorlalti 100 de suporteri care au încurajat echipa la Viena. Am simtit noi de pe banca si fetele din teren, aportul lor", a spus Voina. Tehnicianul se gandeste deja la întalnirea cu Dinamo Volgograd. "Sa nu uitam ca Volgograd are cinci campioane mondiale în lot, e o echipa foarte periculoasa. Trebuie sa pregatim atent meciul si sa uitam jocul de la Viena. Va fi mult mai greu cu Volgograd, infernal as spune". Daca Oltchimul a reusit un succes de vis, Dunarea Braila a fost invinsa sambata, pe teren propriu, de formatia germana VfL Oldenburg, scor 32-29 (17-13), in mansa tur a optimilor de finala din Cupa EHF. VfL Oldenburg a dominat copios meciul de la Braila înca din debut. Marcatoarele echipei brailene au fost Jenofi 12 goluri, Luca 5, Craciun 4, Moldovan 3, Brot 3, Radulescu 2. Din tabara germana s-a remarcat Kethorn, cu 8 reusite. Meciul retur va avea loc în 14 februarie, în Germania (ora 17.00).