Oltchimul a dezmembrat tancurile rusesti

15 Februarie 2010
731 Vizualizari | 0 Comentarii
• Echipa de handbal feminin Oltchim Ramnicu Valcea a invins cu 30-24 (16-9) pe Dinamo Volgograd si a mai facut un pas spre semifinalele Ligii Campionilor • In Cupa Challenge la handbal masculin, moldovenii de la CSU Suceava si de la Stiinta Bacau sunt cu un pas in sferturi

Seara de vis pentru handbalistele de la Oltchim. Fetele pregatite de antrenorul Radu Voina au mai facut un pas spre semifinalele Ligii Campionilor, invingand de o maniera entuziasmanta pe Dinamo Volgograd, cu scorul de 30-24, dupa ce la pauza conduceau cu 16-9. Inceputul meciului a stat sub semnul echilibrului, in primele opt minute fiind inscrise doar patru goluri, cate doua de fiecare parte. Oltchim a preluat pentru prima data conducerea in minutul 10 (scor 4-3), cand pivotul Ionela Stanca si-a trecut in cont al doilea gol consecutiv. Stanca a majorat avantajul echipei sale in minutul 13 (scor 6-4), acesta fiind momentul de ruptura pe tabela de marcaj. Cu patru interventii salvatoare, dintre care una la o aruncare de la 7 metri, Paula Ungureanu a fost un adevarat inger pazitor pentru Oltchim, echipa pregatita de Radu Voina distantandu-se la 10-6 (min.20) si 13-7 (min.25). Finalul primei reprize i-a apartinut Patriciei Vizitiu, interul Oltchimului trecandu-si in cont doua goluri consecutive, astfel ca la cabine s-a intrat cu 16-9. Rusoaicele au inceput mai bine partea secunda, marcand nu mai putin de trei goluri consecutive. Scorul s-a strans la 16-12 (min. 33), dar Cristina Neagu a dat semnalul revenirii pentru Oltchim. Campioana Romaniei a gestionat bine cele trei situatii de inferioritate numerica, distantandu-se din nou la sase goluri, dupa ce Ramona Maier a finalizat pe contraatac (min.36). Oltchim s-a impus in final, fara nici cea mai mica emotie, cu 30-24, obtinand a doua victorie consecutiva in Grupa Principala 2 a Ligii Campionilor. Marcatoarele Oltchimului in meciul cu Dinamo Volgograd: Ionela Stanca, Patricia Vizitiu, Cristina Neagu (5 goluri fiecare), Ramona Maier (4), Iulia Puscasu, Narcisa Lecusanu (3 goluri fiecare), Adina Fiera (2), Valeria Bese (1). Duminica, formatia pregatita de Radu Voina intalneste, pe teren propriu, campioana Viborg, care sambata a invins fara emotii, scor 36-25 pe Hypo Viena (romanca Cristina Varzaru a inscris 12 goluri pentru Viborg).

Seara buna pentru romani

In afara meciului de la Valcea, la sfarsitul saptamanii au mai avut loc alte sase partide in care echipe romanesti au fost implicate in cupele europene. Astfel, in Cupa EHF, HCM Stiinta Baia Mare a fost invinsa de SPR Lublin cu scorul de 27-30 (11-16) si a parasit competitia, la fel ca si Dunarea Braila care a fost invinsa, fara drept de apel, de nemtii de la VfL Oldenburg, in optimile Cupei Cupelor. La masculin, lucrurile au stat mai bine pentru formatiile din Romania. In prima mansa a optimilor de finala a Cupei Challenge, CS Universitatea Suceava s-a impus cu scorul de 31-20 (15-13) în fata formatiei ucrainene Burevestnik Lugansk. O alta echipa din Moldova, Stiinta Bacau, a facut un pas urias spre sferturile Challenge Cup, dupa ce invins cu 33-20 (17-12) pe ucrainenii de la Motor Zaporoje. O misiune usoara a avut si Steaua, care a obtinut o victorie la 10 goluri diferenta, scor 33-23, in prima mansa a optimilor Cupei Cupelor. Stelistii nu le-au dat nici o sansa ucrainenilor de la Portovik in partida disputata sambata seara in sala "Concordia" din Chiajna. In schimb, HC Odorhei a pierdut ieri in Polonia, in fata formatiei MMTS Gwidzyn, cu scorul de 32-20 si are sanse minime de calificare in sferturile Cupei Challenge.