Oltchimul a trait periculos in Franta

8 Noiembrie 2010
750 Vizualizari | 0 Comentarii
Oltchim Ramnicu Valcea a obtinut a doua victorie in grupa C a Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a invins in deplasare la Toulon cu 26-22. Oltchim aduna 4 puncte in aceasta grupa si mai trebuie sa obtina o victorie pentru a se califica in faza a doua a grupelor. Oltchim a inceput fenomenal meciul, chiar daca Toulon a deschis scorul. Valcencele s-au desprins la 6-1, insa un time-out al frantuzoaicelor si apoi doua eliminari consecutive in tabara Oltchimului au facut ca Toulon sa revina si chiar sa preia conducerea. Echipa franceza a reusit sa inscrie chiar si in inferioritate numerica si parea ca se desprinde in castigatoare la pauza, dar romancele si-au revenit rapid si au reusit sa egaleze la 13, rezultat cu care s-a intrat la vestiare. Daca pentru Oltchim au inscris pe parcursul primei reprize Stanca, Ozel, Bese, Vizitiu si Elisei, de partea cealalta principalul marcator a fost Christiane Mwasesa, care a reusit mai multe goluri cu aruncari fabuloase la 9 si 10 metri. La fel ca in prima repriza, Oltchim a inceput excelent si repriza a doua, desprinzandu-se in cateva minute la patru goluri diferenta. Dar frantuzoaicele au presat din nou si au izbutit sa recupereze punct cu punct, apropiindu-se la un singur gol, apoi egaland la 20. Apoi, Oltchim a reusit prin Patricia Vizitiu si Cristina Neagu sa se desprinda din nou, ajutata fiind si de interventiile salvatoare in poarta ale Paulei Ungureanu. Cifrele jucatoarele de la Oltchim sunt urmatoarele: Ungureanu - 14 interventii, Neagu - 5, Elisei - 5, Stanca - 4, Vizitiu - 4, Ozel - 3, Nechita - 2, Bese - 2, Meirosu - 1, Luca, Farcau, Manea, Szucs. Dupa patru meciuri, Larvik se afla pe primul loc, cu opt puncte, urmata de Oltchim, cu patru puncte. Randers si Toulon au cate doua puncte.

Page time :0.1863 (s) | 22 queries | Mysql time :0.060844 (s)