Oltenii au plecat cu un praz in plasa de la Iasi

10 Aprilie 2005
695 Vizualizari | 0 Comentarii
•Politehnica Iasi a invins cu scorul de 1-0 (1-0) formatia Universitatea Craiova, in primul joc al etapei a XIX-a a Diviziei A de fotbal •Jocul a fost unul pe viata si pe moarte, echipa din Banie agatandu-se la Iasi de ultima sansa de salvare de la retrogradare •Stadionul Emil Alexandrescu a fost din nou martorul unui succes muncit al fotbalistilor din Copou •Golul de aur a fost marcat in minutul 39 de Bernard, fostul capitan al Politehnicii •Cel mai bun jucator al partidei a fost insa portarul gazdelor, Cristian Branet, care a avut cateva interventii miraculoase •Prin acest succes, Poli isi mareste sansele sa se mentina in prima divizie la sfarsitul acestui sezon

Caseta tehnica a partidei:

Politehnica Iasi - Universitatea Craiova 1-0 (1-0)
Marcator: Dorel Bernard ('39)
Vreme: frumoasa
Spectatori: 12.000
Stadion: Emil Alexandrescu
Gazon: bun
Formatii: Politehnica Iasi: Branet, Baldovin, Onut, Bernard ('61 Toma), Pirvu, Arhire, Mitruc, Gavatorta, Miclea, Pacurar ('87 Bilba), Onofras ('90 Chiesa). Antrenor: Ionut Popa.
Universitatea Craiova: Gusso, Dobre, Marius Iordache ('68 Murgan), Papura, Schumacher, Dragan ('60 Ilie Iordache), Lutu, Moti, Plesan, Bundea ('46 Claudiu Tudor), Daouda. Antrenor: Marian Bondrea.
Jucatorul meciului: Cristian Branet
Arbitri: Alexandru Tudor - 6, Nicolae Marodin - 7, Ispas Cojocaru - 7.
Cartonase galbene: Bernard, Pirvu, Pacurar, Toma / Daouda, Murgan.
Observatori: Octavian Goga si Dan Lazarescu

Fotbalistii ieseni au facut un pas urias pentru mentinerea pe prima scena a fotbalului romanesc. Politehnica a obtinut aseara un succes vital in lupta pentru evitarea retrogradarii, invingand cu scorul de 1-0 pe Universitatea Craiova, una dintre principalele contracandidate la mentinerea in prima liga. Dupa acest succes, condimentat inainte meciului cu declaratii razboinice si acuzatoare dintre cele doua parti, fotbalistii din dealul Copoului i-au infundat pe olteni in subsolul clasamentului. Meciul a inceput cu un iures furibund al gazdelor, care in minutul 1 au ratat deschiderea scorului prin Miclea, uns in premiera capitan de echipa, dar care nu a reusit sa-l invinga din postura de unu-unu pe portarul oltean Gusso. Dupa un nou sut bun al lui Mitruc, de la 18 metri, retinut cu siguranta de Gusso, Universitatea si-a aratat pentru prima data coltii in minutul 5, cand Schumacher a tras puternic de la 20 de metri, dar Branet a retinut cu siguranta. De altfel, portarul iesean avea sa fie pana la urma cel mai bun jucator al partidei, reusind cateva parade de exceptie. In minutele 10 si 14 jucatorii lui Marian Bondrea au avut sansa deschiderii scorului, dar Iordache si Plesan nu l-au putut invinge pe ingerul pazitor al buturilor iesene, Cristian Branet. Dupa ce Onofras a fost aproape sa declanseze fiesta in tribune in minutul 36, trei minute mai tarziu infernul coboara pe gazonul stadionului Emil Alexandrescu, cand Bernard a inscris cu capul dupa o pasa buna primita de la Mitruc. Publicul iesean a explodat, cei peste 12 mii de suporteri facand valuri si impingandu-si favoritii spre un nou gol. Pana la urma insa aceasta a fost scorul pauzei, dupa o repriza echilibrata in care ambele formatii au trecut pe langa gol.

Ingerul Branet

Actul secund a fost unul de exceptie, in care cei 22 de jucatori au dat totul pe teren pentru a dovedi ca mai merita sa evolueze inca un an in prima liga fotbalistica a tarii. La timona au fost si de aceasta data elevii lui Ionut Popa, care, in pofida unor erori, au facut un meci senzational, dandu-si viata pe teren. Eroul iesenilor s-a numit si in aceasta repriza Branet, portarul pus la zid dupa primul gol primit in Soseaua Stefan cel Mare, dovedind o forma de exceptie. In minutul 47, portarul lui Popa a respins in postura de ultim aparator la 25 de metri de propria poarta o minge care se indrepta spre Lutu. Trei minute mai tarziu, publicul spectator a inghetat dupa ce Papura a inscris cu capul in poarta ieseana, la o faza la care arbitrul Tudor fluierase deja fault in atac la fundasul Baldovin. Gazdele nu au acceptat dominarea si au inceput un adevarat recital al ratarilor la poarta lui Gusso. Rand pe rand, care de care cu executii mai frumoase au ratat desprinderea, Onofras in doua randuri, Miclea, Arhire, Gavatorta sau Pacurar. Dintre acestia insa Onofras, in minutul 72, si Gavatorta, opt minute mai tarziu au fost aproape de a realiza adevarate bijuterii, cu doua suturi de exceptie din marginea careului, ambele respinse cu greu de Gusso. Meciul nu s-a incheiat insa fara ca Branet sa-si mai dovedeasca o data clasa, respingand miraculos lovitura de cap a lui Ilie Iordache, care se indrepta spre vinclul portii iesene. Astfel, prin paradele de exceptie ale lui Branet, prin capul de aur al lui Bernard si mai ales printr-o daruire exemplara, fotbalistii ieseni au castigat nu numai o batalie, impingand spre liga a doua, o formatie de traditie, Universitatea Craiova, dar au castigat si dragostea publicului spectator la capatul unui meci infernal.

Declaratii la finalul jocului:

Gheorghe Nichita, presedintele Consiliului de Administratie Politehnica Iasi: "Sunt foarte bucuros pentru acest succes repurtat in fata mai multor primari din tara, pe care i-am invitat sa vada ca avem o baza sportiva frumoasa si o echipa pe masura. Am intrat inainte de meci in vestiarul baietilor si i-am rugat sa joace pentru mine. Le multumesc pentru felul in care s-au daruit astazi si pentru victoria superba obtinuta. Cred ca am dovedit inca o data ca avem o echipa care merita sa evolueze in Divizia A. Am fost mai buni astazi si am meritat pe deplin victoria. Sper sa abordam si celelalte meciuri la fel de concentrati, pentru ca ne mai asteapta jocuri dificile. Multumesc baietilor si publicului spectator care a fost admirabil".

Marian Bondrea, antrenor Universitatea Craiova: "Nu putem fi decat foarte tristi dupa o noua infrangere suferita in acest retur mizerabil pentru noi. Era o partida de care ne legam sperantele in obtinerea unui rezultat bun si acum trebuie sa ne intoarcem acasa cu mana goala. Ii felicit pe ieseni pentru acest succes, dar cred ca rezultatul nu este tocmai conform cu realitatea de pe teren, acolo unde am dominat in cateva randuri. Ne afundam si mai mult prin acest rezultat si acum am intrat pe toboganul spre Divizia B. S-au facut niste greseli majore la aceasta echipa si acum s-a ajuns in situatia de a calcula daca mai putem face punctele necesare ramanerii in prima liga. Astazi, de exemplu, am fost invinsi de jucatori, care nu au avut loc in lotul nostru ca Miclea sau Baldovin si care sunt titulari la Iasi. Asta in conditiile in care au fost jucatori care abia daca au atins mingea, in echipa noastra".

Narcis Ciocirlan, antrenor secund Politehnica Iasi: "Stiam de la inceput ca va fi un meci dificil, impotriva unei echipe care a jucat mai bine decat in meciurile vazute de noi. A fost un joc de sase puncte si le multumesc baietilor pentru felul in care si-au aparat sansele si pentru felul in care s-au daruit ca sa obtina aceasta victorie. Meciul a fost unul frumos, mai ales in repriza secunda si de aceea ma bucur si mai mult ca am reusit sa obtinem toate cele trei puncte in aceasta disputa".

Page time :0.1402 (s) | 22 queries | Mysql time :0.019450 (s)