Orbiti de lumina

4 Noiembrie 2006
1429 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Gloria Bistrita 0-1 (0-1), in etapa a XIV-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al meciului a fost marcat in minutul 29 de Bad, dupa o grava eroare a portarului Traian Marc • Desi ar fi trebuit sa se transforme intr-o sarbatoare, partida cu Gloria Bistrita, prima din istorie disputata in nocturna la Iasi, s-a transformat intr-un cosmar pentru trupa lui Ionut Popa • Cu aceasta infrangere, Poli coboara un loc in clasamentul Ligii I, pana pe locul 8 • Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare formatia Farul Constanta, dar pana atunci iesenii vor disputa optimile de finala ale Cupei Romaniei, impotriva aceleiasi echipe

Peste noua mii de oameni si o serie intreaga de personalitati din lumea fotbalului, in frunte cu presedintele Federatiei Romane, Mircea Sandu au asistat aseara la primul joc in nocturna din istoria judetului Iasi. Sub privirile lui Mircea Sandu, Ionut Lupescu, Valentin Alexandru sau Marius Stan, fotbalistii Politehnicii s-au facut inca o data de ras si au parasit terenul invinsi cu scorul de 1-0 de incomoda Gloria Bistrita. Dupa ce rand pe rand Poli Timisoara, Steaua Bucuresti sau Rapid Bucuresti au plecat cu cate un punct de la Iasi, Onut si compania si-au gasit cel mai prost moment in care sa gafeze, pierzand cu Gloria Bistrita si stricand o sarbatoare care a adunat in dealul Copoului peste 9 mii de spectatori dornici sa asiste la acest moment istoric, inaugurarea nocturnei de pe stadionul Emil Alexandrescu. Prima ocazie a meciului a apartinut chiar bistritenilor, care in minutul 12 puteau deschide scorul prin Paduretu, blocat de Marc in ultima clipa. Iesenii au pus in pericol poarta lui Albut, pentru prima data abia in minutul 18, cand Sfirlea a executat putin alaturi o lovitura libera de la 20 metri. Publicul din tribune a inghetat insa si la figurat (meciul s-a disputat la o temperatura de 0 grade Celsius) in minutul 29, cand Flavius Bad a speculat o degajare gresita a portarului Traian Marc si, cu ajutorul fundasului Radu Ciobanu, a trimis o bolta direct in poarta Politehnicii de la 18 metri de buturile iesene. Replica gazdelor a venit doua minute mai tarziu, cand Sfirlea a sutat din alergare de la 15 metri, fara preluare, dar trasorul micutului mijlocas al Politehnicii a fost respins in corner de portarul Calin Albut. Pana la finalul primei reprize, iesenii au mai trecut de doua ori pe langa egalare, prin Palimaru, care a fost blocat in ultima clipa de fundasii bistritenilor si prin Cernoch, care a sutat pe langa poarta de la 18 metri, pozitie centrala.

Datori

Cea mai mare ocazie insa a fost consemnata in minutul 42, cand Abrudan a respins de pe linia portii o minge trimisa spre buturile bistritene de acelasi ghinionist Martin Cernoch. Repriza nu se incheie insa, inainte ca Sergiu Costea sa rateze o ocazie uriasa, dupa ce a scapat singur spre poarta ieseana si a sutat slab in portarul Traian Marc, iesit in intampinare. Dupa pauza, bistritenii au renuntat la orice intentie ofensiva si au conservat avantajul minim luat prin golul marcat de Flavius Bad in prima repriza. De partea cealalta, desi impinsi de la spate de peste 9 mii de spectatori inimosi, fotbalistii ieseni nu au gasit drumul spre poarta lui Albut. De altfel, jucatorii lui Ionut Popa au mai avut doar cateva suturi de la distanta pe durata ultimelor 45 de minute, semnate Onofras sau Onut. Ultimul fluier al arbitrului Alexandru Tudor, enervant, dar corect si aseara, l-a gasit pe antrenorul Gloriei Bistrita, Ioan Ovidiu Sabau in ambulanta, dupa ce s-a simtit rau in finalul jocului si pe jucatorii sai exultand dupa o victorie cu adevarat nesperata. Iesenii au parasit arena in aplauze, dar au ramas inca o data datori atat publicului spectator cat si conducerii clubului care le-a asigurat toate conditiile, inclusiv o nocturna dintre cele mai moderne. Deocamdata, cu aceasta infrangere, Poli coboara un loc in clasamentul Ligii I, pana pe locul 8. Etapa viitoare, Poli va intalni in deplasare, formatia Farul Constanta, duminica 12 noiembrie, dar pana atunci, iesenii vor disputa optimile de finala ale Cupei Romaniei, miercuri, la Galati, impotriva aceleiasi echipe.

Declaratii la finalul partidei

Ioan Ovidiu Sabau, antrenor Gloria Bistrita: "Am jucat cu foarte mult curaj si cred ca acest lucru i-a surprins pe ieseni. Nu am venit in Copou sa facem un simplu act de prezenta si am inceput tare partida, in prima parte avand mai multe ocazii, reusind sa si inscriem o data. Dupa pauza s-a vazut ca suntem o echipa tanara si in formare, ne-am retras, dar asta nu inseamna ca Iasul si-a creat ocazii notabile. Felicit publicul, multe orase avand de invatat de la ieseni cum se sustine o echipa, fara sa injuri adversarul"
Ionut Popa, antrenor Politehnica Iasi: "Am avut multi jucatori indisponibili si, in plus, a trebuit sa-i folosesc pe Iurisniti si Palimaru, incomplet refacuti. Bistrita este o echipa buna, bine organizata, dar dupa pauza nu a reusit nici macar sa treaca de mijlocul terenului. Imi pare rau de acest rezultat, dar sunt un luptator si voi trece mai departe. Nu am de gand sa plec de la Iasi, dar ma voi mai gandi pana in iarna, pentru ca m-am saturat sa lupt cu toata lumea, oficialitati si chiar presa"

Politehnica Iasi - Gloria Bistrita 0-1 (0-1)
Marcatori: Bad (`29)
Stadion: Emil Alexandrescu