Otelul a luat trei puncte din desaga Politehnicii

13 Aprilie 2009
1071 Vizualizari | 1 Comentarii
• Otelul Galati -Politehnica Iasi 3-2 (la pauza 2-2), prin golurile marcate de Bourceanu, Salagean si Jelev, pentru gazde, respectiv Bilba si Cristea pentru oaspeti, intr-o partida contand pentru etapa a 24-a a Ligii I • Insuccesul face ca Poli sa rateze sansa de a mai urca in clasamentul Ligii I, ramanand pe locul 14 cu doar 25 puncte acumulate • Etapa urmatoare, Poli Iasi va intalni pe propriul teren liderul campionatului, Dinamo Bucuresti, intr-o partida extrem de dificila pentru trupa antrenata de Cristiano Bergodi

Otelul Galati -Politehnica Iasi 3-2 (la pauza 2-2), prin golurile marcate de Bourceanu, Salagean si Jelev, pentru gazde, respectiv Bilba si Cristea pentru oaspeti. Infrangerea inregistrata aseara nu i-a ajutat deloc pe jucatorii lui Cristiano Bergodi, care se afla pe pozitia a 14-a in Liga I, cu 25 puncte acumulate in 24 etape, cu doar cu 2 puncte mai mult decat echipa aflata pe primul loc retrogradabil, Farul Constanta, care are 23 puncte. Partida dintre Politehnica Iasi si Otelul Galati se anunta a fi una deschisa oricarui rezultat, ambele echipe fiind avide de puncte in tentativa de a evita matineul. Poli venea dupa un esec pe teren propriu in fata campioanei CFR Cluj, in timp ce Otelul venea dupa o serie incredibila de patru infrangeri consecutive. Fiorii reci din subsolul clasamentului nu i-au determinat deloc pe galateni sa se instaleze la conducerea jocului, apatia din jocul echipei gazda spunandu-si cuvantul. Ba chiar iesenii au avut in cateva randuri oportunitatea de a arata de ce sunt in stare. O prima ocazie mai importanta a partidei le-a apartinut tot jucatorilor din dealul Copoului, insa Andrei Cristea a stricat lovitura libera pe care tot el a obtinut-o cu cateva minute mai devreme. Totusi, dominarea iesenilor si-a spus cuvantul, la una din faze Bilba reusind sa deschida scorul la o actiune in viteza a portughezului Viveiros. Golul marcat de atacantul iesean nu a avut darul sa-i mobilizeze si mai mult pe jucatorii lui Cristiano Bergodi, ci a lasat mai multa libertate de miscare galatenilor. Cum era de asteptat, acestia nu s-au lasat prea multi invitati, reusind chiar sa revina in joc. Fundasul Adrian Ilie a avut o interventie intarziata la Salagean in propriul careu, ceea ce l-a determinat pe arbitrul intalnirii sa acorde fara ezitare lovitura de la 11 metri. Penalty-ul a fost transformat fara nici un fel de emotie de mijlocasul Bourceanu, astfel incat galatenii au revenit mult mai rapid in joc. Dupa nici trei minute, apararea iesenilor a cedat complet, galatenii majorand diferenta de pe tabela in urma unei lovituri libere executate magistral de Salagean. Capitanul Onut l-a faultat neglijent pe bulgarul Jelev chiar la marginea suprafetei de pedeapsa, iar Salagean nu a mai avut decat sa execute perfect lovitura libera acordata. Putin mai tarziu, atacantul Andrei Cristea si-a batut joc de o lovitura libera de la aproximativ 30 metri, mingea sutata de acesta ducandu-se mult peste poarta galateana. Cu cinci minute inainte de finalul primei reprize, Pena scapa in partea stanga si suteaza la coltul lung, insa mingea trimisa de acesta loveste bara portii lui Plesca. Totusi, Poli a avut puterea sa revina chiar pe finalul primei reprize. Atacantul Andrei Cristea a reusit sa aduca egalarea pe tabela de marcaj, dupa ce a reluat cu capul din sase metri in plasa portii adverse, o centrare de manual a lui Montiel. Cele doua echipe au intrat la cabine cu scorul de 2-2.

Victorie dupa cinci runde

Si cea de-a doua parte a jocului a inceput ca prima repriza, fiecare echipa cautand sa gaseasca bresa in defensiva celeilalte, care ar fi dus la majorarea diferentei pe tabela de marcaj. Desi a fost o repriza echilibrata, unde atat Poli, cat si Otelul au cautat sa se desprinda, jocul parea ca va ajunge in final la un rezultat echitabil. Cu toate acestea, galatenii au reusit sa se desprinda pe tabela de marcaj, dupa ce bulgarul Jelev a reluat spectaculos in plasa portii lui Branet pentru 3-2. Ca tacamul sa fie complet, echipa antrenata de Petre Grigoras a fost la un pas de 4-2, dupa ce Pena a reluat spectaculos de pe partea dreapta, insa balonul a fost respins senzational de Plesca. Iesenii au cautat cu disperare sa egaleze pana la finalul partidei, insa Otelul a inchis perfect jocul si a reusit sa pastreze rezultatul inregistrat in minutul 79. Astfel, galatenii reusesc sa castige un joc in Liga I dupa patru runde in care au parasit terenul invinsi de fiecare data. Antrenorul galatean Petre Grigoras a spus imediat dupa finalul partidei ca echipa sa s-a chinuit pentru a obtine cele trei puncte si ca victoria da sperante de viitor. "A fost o victorie muncita si meritata, o nastere grea dupa patru avorturi. Echipa a dat dovada de daruire si ma bucur ca a reusit sa depaseasca momentul psihologic de a incepe meciul de la 0-1. Mai respiram si noi putin acum", a spus Grigoras. Prin victoria obtinuta ieri, galatenii acumuleaza 32 puncte si urca pana pe locul 11 in campionat, in timp ce Poli ramane pe locul 14, cu 25 puncte. Etapa urmatoare, in dealul Copoului va veni liderul la zi Dinamo Bucuresti. Jocul cu liderul va fi extrem de dificil pentru echipa lui Bergodi, situatia deloc roz din clasament obligand iesenii sa joace pana la epuizare cu bucurestenii pentru a obtine un rezultat pozitiv.

Otelul Galati-Politehnica Iasi 3-2 (2-2)

Au marcat: Bourceanu (`24), Salagean (`27), Jelev (`79) /Bilba (`13), Cristea (`45)
Formatii- Otelul Galati: Kolev- S. Ilie, Jelev, Ripa, Sarghi- Salagean (`78-R.Gado), Giurgiu, Bourceanu, Girleanu (`53-Iorga)- Elek, Pena. Antrenor: Petre Grigoras
Poli Iasi: Plesca- Buta, Onut, Ad. Ilie, Pecnik- N. Viveiros, Milea (`87-Bersnjak), Montiel, R. Miclea (`64-Jovanovici)- A. Cristea, Bilba (`68-Cr. Bratu)
Teren: Otelul
Gazon: bun
Spectatori: 5.000, din care 25 suporteri ai Politehnicii
Cartonase galbene: Silviu Ilie (`30), Sarghi (`32), Jelev (`65), Kolev (`88) / Ad. Ilie (`24), Onut (`27), Viveiros (`71), Cristea (`88)
Arbitri: Marius Avram (centru)-6, Sebastian Gheorghe-6, Ionut Babadac (arbitri asistenti)-6
Observatori: Florin Prunea si Adrian Ionescu.
Jucatorul meciului: Salagean