Otelul mai da o mana de ajutor Politehnicii

10 Mai 2010
743 Vizualizari | 0 Comentarii
Astra Ploiesti a pierdut partida de pe teren propriu cu Otelul Galati, trupa lui Dorinel Munteanu castigand cu un categoric 3-0, prin golurile marcate de Gabriel Giurgiu, Sergiu Costin si Liviu Antal. Acest scor este favorabil Politehnicii Iasi, care se poate apropia la un singur punct de Astra, daca invinge maine pe FC Brasov. Astra a inceput meciul in jumatatea adversa de teren, incercand prin presiune sa puna stapanire pe joc inca din start. Claudiu Tudor a pus in pericol poarta lui Grahovac in doua randuri, Gheorghe si Stan au incercat si ei sa puna presiune pe apararea galateana, insa ploiestenii n-au reusit sa inscrie. Dar au facut-o otelarii, cu cateva secunde inainte de pauza, Giurgiu marcand cu un sut sec din centrul careului dupa ce a primit o pasa perfecta de la Stratila, care a respins gresit centrarea lui Axente. Repriza a doua a debutat cu doua mari ocazii ale Otelului, ambele ratate de Sergiu Costin. Pana la urma, capitanul galatenilor a reusit sa inscrie in minutul 59, cand centrarea excelenta a lui Salageanu l-a gasit pe Costin in fata portii de unde a marcat fara probleme. Astra putea reveni in meci dupa cinci minute, cand o centrare periculoasa de pe dreapta trimisa de Ganea a fost trimisa in bara cu capul de Sarghi, in incercarea acestuia de a respinge. Pana la urma, scorul final a fost stabilit de Liviu Antal in minutul 85, acesta marcand al treilea gol al galatenilor dupa ce a profitat de o mare greseala a lui Oprsal, a preluat in careu si a sutat la vinclu. Tot ieri, Inter Curtea de Arges a castigat un meci foarte important in ecuatia pentru salvarea de la retrogradare. Inter a castigat partida de pe teren propriu cu Ceahlaul Piatra Neamt, scor 2-0, ambele goluri fiind marcate de Bogdan Apostu. Prima reusita a venit in prima repriza, iar al doilea gol in repriza secunda, din penalty. Dominarea argesenilor s-a concretizat in minutul 14, cand Bogdan Apostu a trimis mingea in poarta goala, dupa ce Villadsen iesise in marginea careului, unde a respins in extremis un sut al lui Bacila. Meciul a continuat in acelasi ritm bun, Ceahlaul reusind sa echilibreze jocul spre terminarea primei reprize. Partea secunda a intalnirii a debutat cu Ceahlaul la conducerea jocului, moldovenii fiind mai periculosi si mai prezenti in joc in cautarea egalarii. Insa Cebotaru (52'), Stevic (66') sau Edson (78') au trecut pe rand pe langa gol. Pana la urma, acesta a venit tot la poarta lui Villadsen. Stoianof a obtinut un penalty in minutul 80, iar Apostu si-a trecut in cont dubla un minut mai tarziu.

Page time :0.2059 (s) | 22 queries | Mysql time :0.077043 (s)