Ovidiu Horșia, puștiul lui Poli Iași, are lipici la eurogoluri! Va marca și împotriva lui Dinamo

Publicat: 06 mart. 2020
Ovidiu Horșia puștiul lui Poli Iași are lipici la eurogoluri Va marca și împotriva lui Dinamo

Ovidiu Horșia, tânărul mijlocaș împrumutat de la FCSB, a marcat cu execuții superbe în ultimele două meciuri. Cu Sepsi din lovitură liberă, iar aseară, cu Craiova din semifoarfecă.
Mijlocașul este unul dintre cei mai în formă fotbaliști ai lui Mircea Rednic în acest debut de an. Jucătorul de doar 19 ani împrumutat de la FCSB a jucat bine constant în meciurile de până acum, iar în ultimele două, cu Sepsi și CSU Craiova, a reușit să și înscrie cu execuții de pus în ramă. În meciul din deplasare, cu Sepsi Sf. Gheorghe, primul din play-out, Horșia a transformat perfect o lovitură liberă de la marginea careului, marcând poate cel mai frumos gol al etapei.

Reușitele sale nu sunt întâmplătoare

La câteva zile distanță, tânărul mijlocaș a recidivat împotriva Craiovei cu o semifoarfecă de generic cu care a stabilit scorul pauzei. Tânărul cu lipici la eurogoluri spune că reușitele sale nu sunt întâmplătoare, întrucât exersează astfel de execuții la antrenamente.

„E un sentiment foarte plăcut pentru noi să ajungem în semifinale, e o mare performanță pentru Politehnica Iași. Mă bucur mult că am reușit să înscriu din nou. Am văzut că Șerban pleacă la învăluire pe stânga, mi-a venit prea bine mingea acolo, la bara a doua și am zis să încerc o semifoarfecă. Nu-mi venea să cred când am văzut-o în poartă. M-am bucurat foarte mult. Văd că m-am specializat în eurogoluri. Îmi place să înscriu goluri frumoase, spectaculoase, dar contează foarte mult să-mi ajut echipa prin golurile mele și prin evoluțiile mele bune. Exersez astfel de execuții la antrenamente și mă bucur că mi-au ieșit și în meciurile oficiale. Să luăm noi trei puncte în următorul meci, asta contează cel mai mult”, a declarat Ovidiu Horșia.

La pauză nu mai credea că oaspeții vor reveni

Horșia spune că la pauză nu mai credea că oaspeții vor reveni. Iar la 2-2, în minutul 90, i s-au înmuiat genunchii pe banca de rezerve.

„La 2-0 nu credeam că oaspeții mai pot reveni. Dar știți cum e vorba aceea în fotbal, 2-0 e cel mai periculos scor. Multe echipe au revenit de la acest rezultat și ne-am zis la pauză să intrăm concentrați, să ne gândim că e 0-0. Și dacă putem să mai dăm un gol, bine, dacă nu, să stăm bine în teren și să nu primim gol.

Din minutul 70 parcă treceau foarte greu minutele. Când au egalat, mi s-au înmuiat genunchii pe bancă. Parcă nu mai puteam să fac nimic. Am înțepenit pe bancă. Într-un final mă bucur că a ieșit bine și am câștigat acest meci. Datorită și lui Breeveld, și lui Passaglia care au creat golul 3, am mers mai departe. Sunt foarte fericit că am ajuns în semifinale”, a mai spus Ovidiu Horșia, care nu are o favorită pentru semifinalele Cupei, deși și-ar dori o revanșă cu Sepsi:

„Nu am o echipă pe care mi-o doresc în semifinale, dar cred că aș vrea totuși să cădem cu Sepsi. Pentru că în ultimele două meciuri din acest an ei ne-au bătut și am făcut un egal apoi, iar acum sperăm să câștigăm noi și să mergem în finală”.

De ce a fost schimbat în debutul reprizei secunde

Marcatorul celui de-al doilea gol al Iașului în meciul cu Craiova a explicat motivul pentru care a fost schimbat de către antrenorul Mircea Rednic în debutul reprizei secunde:

„Am simțit o înțepătură la inghinali în finalul primei reprize, când mai erau două-trei minute. Am vorbit la pauză cu Coach (n.r.- Mircea Rednic) să intru, dar să nu risc dacă încă mai simt dureri, pentru că avem un meci important cu Dinamo.

Mai simt și acum durere, cred că o să merg la un ecograf să văd ce am. Eu sper să nu fie nimic serios, îmi doresc foarte mult să joc cu Dinamo. Am marcat în ultimele două meciuri, am avut evoluții cât de cât bune, îmi doresc să joc. Depinde și de rezultatul ecografiei”.

Gol cu Dinamo în tur. Urmează încă unul?

Poli Iași trebuie să treacă peste euforia succesului cu Craiova, din Cupă, pentru că sâmbătă o așteaptă un duel de foc în play-out, cu Dinamo, tot în Copou. În turul sezonului regulat, ieșenii s-au impus pe teren propriu cu 2-0, golurile fiind marcate atunci de nimeni alții decât marcatorii contra Craiovei, Horșia și Breeveld.

„Eu așa zic, cu această victorie dăm startul la următoarele victorii în campionat, dar și în Cupă. Sperăm așa să fie. Ne așteaptă un meci foarte greu cu Dinamo, dar dacă avem aceeași atitudine, aceeași determinare, dacă arătăm la fel ca în meciul cu Craiova, cu siguranță vom lua cele trei puncte. În meciul tur din sezonul regulat am marcat, sper să o fac din nou.

Chiar îmi doresc foarte mult să înscriu, ar fi al treilea meci cu gol marcat. E un meci foarte important pentru noi, o victorie ne-ar da o mare încredere pentru viitor”, a mai spus Horșia, care și-ar dori să continue la Poli Iași încă un sezon și, de ce nu, să joace cu Iașul în cupele europene:

„Nu m-a sunat nimeni de la FCSB, doar managerul meu m-a felicitat. Dacă ar fi ca Poli să joace în cupele europene, mi-aș ori să continui la Iași încă un an”.