Oxigen de la Iasi

23 Aprilie 2007
1839 Vizualizari | 0 Comentarii
Cristian Branet
• Steaua Bucuresti a invins cu scorul de 1-0 (1-0) formatia Politehnica Iasi, intr-o partida din cadrul etapei a XXVII-a a Ligii I de fotbal • Singurul gol al unui meci mediocru, disputat fara spectatori, a fost inscris de atacantul Valentin Badea, in minutul 10 • Iesenii au inceput fricos jocul si nu au pus in nici un moment presiune la poarta Stelei • Jucatorii Politehnicii au revenit in Iasi ieri dimineata, cu un avion de linie, si vor intalni maine, de la ora 19.00, formatia FC Arges, in primul joc al rundei cu numarul 28 din Liga I
Intr-o partida disputata cu portile inchise din cauza huliganilor din Bucuresti, campioana Steaua Bucuresti a luat un balon de oxigen de la Poli Iasi, o formatie care nu a putut produce surpriza in Ghencea, unde a pierdut cu scorul de 1-0 prin reusita lui Valentin Badea. Iesenii au inceput slab meciul, fricosi si fara clarviziune, astfel ca experimentatii jucatori stelisti, chiar daca erau cu moralul la pamant dupa ultimele infrangeri din campionat si Cupa Romaniei, au profitat si au inscris repede prin Valentin Badea, in minutul 10, la o grava eroare a fundasilor laterali, Toma si Buta. Cei doi au iesit tarziu la offside, iar Bostina, inteligent, l-a servit la ideal la marginea careului pe Vali Badea, care a inscris pe langa portarul Cristian Branet, iesit in intampinare. Fotbalistii lui Ionut Popa (care sambata seara a fost neinspirat, introducand in teren o formula ultradefensiva cu 5 fundasi si 4 mijlocasi, dintre care 3 cu profil defensiv) au resimtit socul astfel ca Steaua a trecut in cateva randuri pe langa majorarea scorului. Dupa o lovitura libera de la 18 metri, executata mult peste poarta de Bostina, in minutul 23, Nesu i-a pasat din prima lui Cristocea, acesta a centrat in careu, de unde Croitoru a reluat spectaculos, Branet respingand bine in corner. Patru minute mai tarziu, Bostina, cel mai bun jucator de pe teren, a centrat, dar mingea a lovit bara transversala a portii aparata bine de Cristian Branet. Fricosi Tot goal-keeper-ul iesean a fost eroul fazei din minutul 40, cand Iacob a dejucat din nou pasul la offside al defensivei lui Ionut Popa, dar s-a incurcat in pasi, iar Branet a respins foarte bine in corner sutul atacantului stelist. In primele 45 de minute, Poli nu a contat in atac, obtinand primul corner abia in minutul 42, astfel ca la pauza Steaua conducea cu 1-0, scor care avea sa fie inregistrat si in finalul partidei. Aceasta, pentru ca in actul secund nu s-a mai jucat deloc fotbal, cele doua echipe tatonandu-se la mijlocul terenului. Degeaba a fortat Ionut Popa ofensiva, introducandu-i pe Palimaru si Tincu, in locul lui Saric si respectiv Naidin, ca Olaroiu a replicat imediat aruncand in lupta inca un fundas, pe Stancu in locul lui Iacob, astfel ca Steaua a obtinut un succes de moral, la capatul unui joc modest in care militarii au profitat de faptul ca sambata seara, Poli a fost o echipa fricoasa si fara vana. De altfel, nici in repriza a doua, fotbalistii din Copou nu si-au trecut in cont vreo ocazie periculoasa, chiar daca au avut o posesie mai buna, creandu-si semiocazii doar la fazele fixe de care au beneficiat. De remarcat faptul ca in actul secund Bilba si Branet au incasat total aiurea cate un cartonas galben, astfel ca nu vor putea evolua in meciul de maine seara, impotriva pitestenilor lui Dorinel Munteanu. Jucatorii Politehnicii au revenit in Iasi, ieri dimineata, cu un avion de linie si vor intalni maine, de la ora 19.00, pe stadionul Emil Alexandrescu, formatia FC Arges, in primul joc al rundei cu numarul 28 din Liga I. Declaratii la finalul meciului Ionut Popa, antrenor Poli Iasi: "Sunt suparat ca am pierdut. A fost un meci in care atmosfera a fost plictisitoare. Fara spectatori nici nu-ti arde de joc. Este pacat pentru fotbal. Nu inteleg de ce nu se poate da o lege pentru a starpi huliganismul. Se vor intampla lucruri grave. O sa vina spectatorii sa te atace la autocar, sa-ti dea in cap. Cine sa ne protejeze? Revenind la joc, asteptam mai mult de la baietii mei. Au fost doua reprize echilibrate, cu o posesie mai buna a Stelei in prima parte. Am crezut ca putem egala, am avut patru, cinci cornere, lovituri libere ramase insa fara efect. Acum nu ne mai ramane decat sa ne refacem repede pentru meciul cu FC Arges, pentru ca eu zic in continuare ca mai avem nevoie de sase puncte ca sa evitam retrogradarea". Mirel Radoi, capitan Steaua Bucuresti: "Am simtit victoria si nu mai stiam cum sa ma bucur. Nu ma asteptam sa fie asa greu. Era un meci cu mare presiune si trebuia sa castigam. La gol nu stiam cum sa mai reactionez. Imi venea sa fac tumbe pe teren, dar nu stiu. Daca am castigat, inseamna ca Oli a facut cea mai buna echipa. Dupa cum am jucat in prima repriza putem avea sperante, dar in a doua ne-am relaxat si in loc sa fim baieti destepti, sa plimbam mingea, am alergat foarte mult dupa ea. Am primit in prima repriza o lovitura la umar, dar sunt sacrificii mult mai mari pe care le fac colegii mei. Nu pot spune ce anume. E foarte greu fara spectatori, dar trebuie sa fii puternic psihic. Trebuie sa ne gandim si la faptul ca daca era 0-0 cu spectatori in tribune, era presiunea mult mai mare pe noi. E o victorie de moral, de care aveam nevoie". Caseta tehnica a partidei Steaua Bucuresti - Politehnica Iasi 1-0 (1-0) Marcator: Valentin Badea (`10) Stadion: Ghencea Vreme: frumoasa Spectatori: meciul s-a disputat cu portile inchise Gazon: impecabil Formatii: Steaua Bucuresti: Cernea - Nicolita, Goian, Radoi, Nesu - Croitoru, Bostina (`90+1 Baciu), Lovin, Cristocea (`68 Ochirosii) - Badea, Iacob (`78 Stancu). Antrenor: Cosmin Olaroiu. Politehnica Iasi: Branet - Toma, Onut, Ciobanu, Adrian Ilie, Buta - Sfarlea, Mijin, Naidin (`83 Tincu), Saric (`56 Palimaru) - Bilba (`72 Cernoch). Antrenor: Ionut Popa. Jucatorul meciului: Gabriel Bostina. Cartonase galbene: Iacob, Lovin, Goian/Saric, Bilba, Naidin, Branet. Arbitri: Victor Berbecaru - 7, Catalin Savu - 7, Bela Szoke - 7. Observatori: Constantin Stefan si Viorel Boit