Oxigen de trei puncte

10 Noiembrie 2007
875 Vizualizari | 0 Comentarii
• Politehnica Iasi - Gloria Bistrita 2-0 (1-0), in etapa a XV-a a Ligii I de fotbal • Golurile Politehnicii au fost marcate de Ionut Bilba, in minutul 28, si de Romulus Miclea, in minutul 71 • Cu acest succes, Poli Iasi a evadat, cel putin deocamdata, din zona minata a clasamentului, urcand pana pe locul 13 in ierarhia interna • Etapa viitoare, dupa doua saptamani de pauza, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Universitatea Cluj

Doar trei mii de spectatori au urcat aseara in dealul Copoului, pentru a vedea pe viu meciul dintre Poli Iasi si Gloria Bistrita, contand pentru runda cu numarul 15 din Liga I de fotbal. Frigul patrunzator, faptul ca meciul a fost televizat si mai ales rezultatele proaste pe care le-au obtinut fotbalistii ieseni au alungat publicul de pe stadion. Dupa ce au ajuns pe locul 17 in clasamentul intern, jucatorii din Copou au izbutit aseara o victorie uriasa, scor 2-0 (1-0) in fata Gloriei Bistrita si au evadat, cel putin deocamdata, de pe locurile retrogradabile. Pusi la zid de toata lumea, de la investitori pana la suporteri (in ziua meciului Ion Zapodeanu, unul dintre investitori, a anuntat ca vrea sa renunte la a mai sponsoriza echipa), cu primele blocate si cu salariile neluate de cateva saptamani, fotbalistilor lui Popa nu le-a mai ramas decat sa dea totul pe teren pentru a lua o gura de oxigen inaintea pauzei de doua saptamani. Si asa avea sa se si intample. Fotbalistii Politehnicii au alergat cat pentru doua meciuri, au intrat in contre, s-au batut ca niste gladiatori pentru fiecare minge si in cele din urma au obtinut trei puncte de aur si doua saptamani de liniste (Liga I se intrerupe pentru meciurile echipei nationale din Bulgaria si de acasa cu Albania).

Tincu la serviciu

Meciul a inceput insa cu o balbaiala in terenul iesean, mingea a topait in careul lui Branet, dupa o lovitura libera executata de Nalati, dar pana la urma, portarul Politehnicii a reusit sa respinga balonul buclucas. In afara acestei faze insa, bistritenii au parut o echipa modesta, care a preferat jocul pe contraatac, fara ca in primele 45 de minute sa puna mari probleme jucatorilor lui Popa. Impulsionate de aproape trei mii de spectatori, mai energici ca niciodata, gazdele au trecut repede la carma jocului si au pus treptat presiune in careul bistritean. Dupa doua suturi periculoase, semnate Naidin (`7) si Mijin (`13), in minutul 23, Buta a scos inteligent un fault in marginea careului Gloriei, faza care avea sa premearga golul Politehnicii. Tincu, titular dupa o perioada indelungata de timp, a centrat perfect din marginea careului, iar Bilba s-a inaltat la 7 metri si a impins cu capul balonul in plasa portii lui Albut. Imediat, iesenii au incercat sa profite de caderea oaspetilor, iar in minutul 28, apararea bistriteana a gresit din nou, Tincu a centrat bine, dar Miclea si Bilba nu au reusit sa ajunga la acest balon. Cinci minute mai tarziu, Tincu, care in primele 45 de minute a alergat in continuu, a scapat din nou pe partea dreapta, acolo unde fundasii bistriteni au fost total depasiti, dar pasa la Miclea nu a mai putut fi utilizata. Pana la pauza, iesenii au facut treptat pasul inapoi, profitand si de faptul ca echipa lui Ioan Ovidiu Sabau nu a pus in nici un moment in pericol poarta lui Branet. In repriza a doua, bistritenii au intrat mult mai decisi pe teren, profitand si de pasul inapoi facut de trupa lui Popa. Astfel, in minutul 54, spectatorii de pe stadionul Emil Alexandrescu erau cat pe ce sa inghete si la propriu si la figurat, dupa o minge trimisa cu capul de Hadzibulic si scoasa de pe linia portii de un fundas al lui Poli. Acelasi jucator si-a mai incercat norocul in minutele 61 si 62, prin doua suturi succesive, dar nu l-a putut invinge pe portarul Cristian Branet.

Primarul la vestiare

Cea mai mare ocazie a iesenilor a fost consemnata in minutul 67, cand Cernoch a deviat periculos pana la Bilba, deposedat in ultima clipa de Albut. Patru minute mai tarziu, Miclea a dejucat jocul la offside al oaspetilor, a scapat singur spre poarta bistriteana si a finalizat cu un sut plasat peste portarul Gloriei. La 2-0, iesenii au evoluat mult mai relaxat si, in pofida unor zvacniri ale lui Flavius Bad, introdus totusi tarziu de Ioan Ovidiu Sabau, Poli a castigat un meci crucial si care asigura doua saptamani de liniste in dealul Copoului. Cu acest succes, Poli Iasi a evadat, cel putin deocamdata, din zona minata a clasamentului, urcand pana pe locul 13 in ierarhia interna. Inaintea meciului de aseara, fotbalistii Politehnicii au fost incurajati de primarul Gheorghe Nichita, care le-a si promis jucatorilor prime de cate o mie Euro pentru un succes. "Am fost astazi (ieri - n.r.) la jucatori. Am vorbit cu niste oameni de afaceri si am strans o mie de Euro pentru primele de joc ale baietilor. Cat despre investitori, de saptamana viitoare vrem sa achitam datoriile. Din august sunt blocate contractele si primele jucatorilor. E saracie mare la club. Pe cei trei investitori ii voi aduna la mine saptamana viitoare. In urma cu doua saptamani s-au intalnit, au stabilit un grafic si a ramas ca joi sa semneze si vineri sa dea banii, dar nu stiu de ce nu s-a mai concretizat aceasta actiune. De asta am decis sa fac intalnirea de saptamana viitoare", a declarat primarul Gheorghe Nichita. Etapa viitoare, dupa doua saptamani de pauza, iesenii vor intalni, in deplasare, formatia Universitatea Cluj.

Poli Iasi - Gloria Bistrita 2-0 (1-0)
Marcatori: Ionut Bilba (`24), Miclea (`71)
Stadion: Emil Alexandrescu