Palimaru aduce izbavirea in dealul Copoului

24 Aprilie 2008
1349 Vizualizari | 0 Comentarii
Palimaru
• Politehnica Iasi - Dacia Mioveni 1-0 (0-0), in runda cu numarul 31 din Liga I • Pe un teren impracticabil, iesenii au facut un meci slab, iar singurul gol al partidei a fost marcat de Palimaru, in minutul 71 • Poli a urcat pe locul 10, la egalitate cu echipele de pe locurile 11 si 12 si la 4 puncte de prima echipa de sub linie, Ceahlaul Piatra Neamt, care a facut scor cu penultima clasata Universitatea Cluj • Etapa viitoare, programata sambata, Poli intalneste in deplasare formatia Gloria Bistrita, o echipa in deriva

In saptamana Patimilor si pe o ploaie torentiala care nu s-a oprit decat pentru putina vreme la inceputul partidei, doar 2500 de spectatori au avut curajul sa urce in dealul Copoului pentru confruntarea dintre Poli si Dacia Mioveni. Dupa ultimele rezultate stranii din Liga I, iesenii abordau jocul cu Dacia Mioveni la egalitate de puncte cu Farul si Gloria Buzau si la doar 4 puncte de primul loc retrogradabil. Aceasta presiune, terenul imbibat cu apa, in pofida eforturile uriase ale organizatorilor de a asigura o suprafata de joc acceptabila si lipsa de inspiratie a lui Ionut Popa aveau sa conduca la un joc modest din partea formatiei gazda. Meciul a fost cu atat mai dificil pentru Poli cu cat echipa lui Cartu, care nu a facut deplasarea la Iasi, fiind internat in spital, tintea exact locul pe care se afla trupa lui Popa. Astfel, iesenii au inceput partida fara nerv. In minutul 5, Chihaia a patruns pe partea dreapta intr-o faza care se anunta periculoasa, insa atacantul Daciei a fost oprit de Radu Ciobanu. Poli a reusit sa se apropie mai periculos de poarta lui Stanca abia in minutul 15, cand Bersnjak a sutat pe langa din 20 de metri, iar cinci minute mai tarziu Milea a sutat de la 30 de metri, mult peste poarta. Fara Cristea, suspendat, iesenii au gasit cu greu drumul spre poarta, nereusind sa treaca de autobaza lui Cartu.

Omul decisiv

Singura faza notabila a primei reprize a fost eliminarea pe final a lui Balauru pentru doua cartonase galbene, al doilea pentru proteste dupa ce mai incasase unul pentru fault, la inceputul jocului. A doua repriza a debutat cu dominarea sterila a iesenilor, dar tot fara rezultat pe tabela de marcaj, Popa incercand sa mai revitalizeze putin atacul prin introducerea lui Miclea in locul lui Mijin. Poli a apelat mai mult la suturile de la distanta pentru a-l surprinde pe Stanca, tinand cont de terenul ud, iar Homei a sutat de la 30 de metri, mingea trecand insa razant cu transversala. Desi cu un om in plus, iesenii nu au reusit sa creeze vreo faza periculoasa, sutul lui Naidin de la marginea careului advers din minutul 54 trecand pe langa poarta. Cea mai mare ocazie a partidei a venit abia in minutul 61, cand Stanca a respins senzational sutul lui Bilba din interiorul careului. Izbavirea a venit in minutul 71, cand nou intratul Palimaru a reusit sa deschida scorul dupa un un-doi cu Bilba, acelasi Palimaru avand ocazia de a majora scorul doar cateva minute mai tarziu, cand a trimis mult peste poarta din pozitie ideala. Argesenii au incheiat meciul cu doi oameni mai putin dupa ce Chiacu a fost eliminat in prelungiri, dupa un fault dur la autorul golului, Palimaru. Dupa acest succes, Poli a urcat pe locul 10, la egalitate cu echipele de pe locurile 11 si 12 si la 4 puncte de prima echipa de sub linie, Ceahlaul Piatra Neamt, care a facut scor (3-0) cu penultima clasata, Universitatea Cluj. Etapa viitoare, programata sambata, Poli intalneste in deplasare formatia Gloria Bistrita, o echipa in deriva.

Primarul cere Politehnicii sa dea in judecata Consiliul Judetean

Primarul Gheorghe Nichita
, care ocupa si functia de presedinte al Politehnicii Iasi, a anuntat ieri ca va solicita conducerii formatiei din Copou sa dea in judecata Consiliul Judetean (CJ) pentru ca solicita returnarea sumei de 1 milion lei. CJ a platit aceasta suma in conturile formatiei din Copou in baza unui parteneriat de asociere in participatiune cu Consiliul Local si echipa de fotbal. Aceasta suma ar fi trebuit returnata de clubul din Copou, dar primarul Nichita acuza ca CJ a virat cu intarziere acesti bani si astfel Poli nu a obtinut profit tocmai din aceasta cauza. "Voi cere presedintelui Politehnicii Iasi sa demareze procedurile de actionare in instanta a Consiliului Judetean. Ni s-au blocat conturile si nu este fair-play cum au procedat cei de la CJ. Si asa suntem intr-o situatie dificila, trebuie sa platim la stat si la terti, ne mai cer si ei zece miliarde lei vechi, bani cu care au ajutat clubul anul trecut, dar nu la timp. Ei solicita profit, dar nu s-a putut realiza profit pentru ca nu au virat banii la timp", a declarat primarul Gheorghe Nichita. Seful municipalitatii a mai declarat ca Poli nu va avea probleme cu neprogramarea si nici cu retrogradarea in liga secunda din cauza neplatii datoriilor. "Chiar daca am intarziat cu plata unor datorii, vom fi la zi in cel mai scurt timp. Vom achita cel mai tarziu vineri datoria clubului CFR Cluj pentru jucatorii Mijin si Tarlea, iar la stat vom plati pana la termenul limita acordat de catre Comisia de Licentiere", a mai anuntat Nichita.

Poli Iasi - Dacia Mioveni: 1-0 (0-0)
Marcatori: Palimaru (`71)
Stadion: Emil Alexandrescu