Patru "asi" meritorii

27 Iunie 2000
634 Vizualizari | 0 Comentarii
•Portugalia, Italia, Olanda si Franta s-au dovedit a fi pana acum cele mai bune echipe de la Euro 2000 •Acestea vor lupta miercuri si joi pentru a accede in marea finala

Euro 2000 a ajuns deja in fazele semifinalelor, moment in care se pot trage cateva concluzii privind meritele celor patru echipe ce au acces in "careul de asi". Olanda, singura grupare gazda ramasa in competitie dupa eliminarea Belgiei, pare a fi, mai ales prin prisma victoriei zdrobitoare in fata Iugoslaviei din sferturile de finala, cea mai in forma in momentul de fata, Kluivert & Co necedand nici un punct in cele patru partide sustinute pana acum. Daca in meciul din sferturi cu sarbii toata lumea se astepta la o disputa echilibrata, date fiind evolutiile curajoase ale elevilor lui Boskov in faza grupelor, nu a fost deloc asa, "portocala mecanica" transformand Iugoslavia dintr-un adversar de temut, capabil de orice surpriza, intr-un sparring - partener extrem de util in vederea dificilelor confruntari care urmeaza. Chiar daca au inceput mai bine intalnirea, ratand cateva bune ocazii de a deschide scorul, slavii nu au reusit in cele din urma sa tina piept iuresului ofensiv impus de olandezi, Kluivert de trei ori, Overmars de alte doua ori si un autogol al lui Govedarica parafand o victorie nimicitoare a gazdelor in fata unor sarbi de nerecunoscut. Totusi, pe final, Savo Milosevic nu si-a dezmintit renumele de golgeter al fazei grupelor, el reusind sa inscrie golul de onoare al formatiei sale in sferturi, egalandu-l pe Kluivert in clasamentul golgeterilor, cu cinci reusite. Succes fara dubii al "portocaliilor" in aceasta faza, Olanda demonstrand inca o data, daca mai era nevoie, ca ramane una dintre favoritele certe la cucerirea titlului in acest an. In semifinale, Bergkamp, Kluivert, Overmars, Davids & Co vor avea de infruntat Italia si se asteapta ca o noua evolutie de vis a acestora sa urce Olanda in finala. Chiar daca elevii lui Dino Zoff nu au stralucit in partida cu reprezentativa noastra, Italia ramane totusi Italia, indiferent ce s-ar spune, pragmatismul de neegalat al "azzurrilor" putand face diferenta oricand in fata unei echipe supertacticizate. De altfel, tot asa au trecut italienii si de reprezentativa noastra in sferturile de finala, elevii lui Ienei capotand in fata peninsularilor in urma a doua greseli in faza defensiva, care au si adus golurile inscrise de Totti si Inzaghi. Cu toate ca am dominat mai mult mijlocul terenului, creandu-ne cateva bune situatii de a inscrie, in special prin dese suturi la poarta, nu am reusit sa fructificam nici macar una dintre ele, italienii fiind de netrecut in defensiva. Una peste alta, Italia a meritat parca mai mult victoria, demonstrand ca tricolorii fie nu pot mai mult, fie sunt inca dependenti de prezenta in teren a titularilor de drept Gheorghe Popescu, Dan Petrescu sau Adrian Ilie. Italia merge mai departe in semifinale si va intalni Olanda, joi, 29 iunie, intr-o partida in care totul este posibil. In cealalta semifinala, miercuri, 28 iunie, se intalnesc formatiile Portugaliei si Frantei, ambele aflate intr-o forma de invidiat la aceasta ora. Lusitanii au castigat in mod meritat grupa A cu noua puncte din tot atatea posibile si au trecut in sferturile de finala de reprezentativa Turciei cu doar 2-0 , dupa ce, in repriza secunda au ratat cu seninatate numeroase ocazii de gol. E drept, turcii au avut si ei ocazia de a inscrie la scorul de 0-1, dar Arif a ratat o lovitura de la 11 m in prelungirile primei reprize, trimitand pe centrul portii destul de slab, dand posibilitatea lui Victor Baia sa retina. Iesind de la pauza in avantaj, lusitanii i-au supus pe turci unui adevarat asediu in repriza secunda, pe langa cel de-al doilea gol inscris de Nuxo Gomes, care l-a marcat si pe primul, acestia mai ratand cateva ocazii foarte mari de a majora scorul. Cu un joc tehnic, in viteza, combinativ, Portugalia a reusit sa se impuna la acest turneu final, cel putin pana acum, elevii lui Coelho numarandu-se si ei printre favoriti la titlu in aceasta editie. Adversara ei din semifinale, Franta, campioana mondiala en-titre, a trecut in sferturi de Spania nu fara emotii, penaltyul ratat de Raul Gonzales in prelungirile partidei ducand la eliminarea elevilor lui Camacho de la acest Euro. Se pare ca zeita Fortuna nu a mai fost aliata spaniolilor in acest joc, norocul avut in ultimul meci din grupa contra Iugoslaviei parasindu-i de aceasta data. Cu toate ca au pornit ca din tun la aceasta editie, francezii au cedat in fata olandezilor dupa un meci extrem de spectaculos, iar victoria in fata Spaniei pare sa le deschida drumul catre marea finala, evident, daca vor trece in semifinale de portughezi. Si chiar daca au invins la limita "corida spaniola", elevii lui Lemerre au meritat calificarea, fiind mult mai prezenti in joc decat adversarii lor. Daca ne intoarcem putin in timp, sa ne amintim faptul ca la "Mondialul" din 1998 gazduit de Franta, in finala s-au intalnit campioana mondiala la acea ora, Brazilia si tara organizatoare, acest lucru putandu-se repeta si la Euro 2000, atat Olanda cat si Franta ramanand in cursa.

Page time :0.1324 (s) | 22 queries | Mysql time :0.014219 (s)