Patru medalii pentru Florina Rusu la Nationale

21 Iulie 2010
2847 Vizualizari | 3 Comentarii
Florina Rusu
La Bucuresti s-au desfasurat finalele Campionatelor Nationale de atletism pentru tineret si seniori, la start aliniindu-se si trei atleti ieseni antrenati de prof. Laurentiu Andone (Liceul cu Program Sportiv). Cea mai prolifica sportiva a fost Florina Loredana Rusu, sportiva crescuta la LPS Iasi de Laurentiu Andone, dar care s-a transferat între timp la CSM Giurgiu, urcand de patru ori pe podium. Rusu a terminat proba de 400 metri plat cu timpul de 54.30 si s-a clasat pe locul 2, obtinand medalia de argint atat la tineret, cat si la senioare. Ieseanca a luat startul si în proba de 400 metri garduri, unde a obtinut alte doua medalii cu timpul de 59.49, bronz la senioare si argint la tineret. De asemenea, Florina Rusu s-a clasat pe locul 6 la 200 mp, cu timpul de 24.79. Foarte aproape de medalie a fost si Dan Valentin Danceanu, în proba de 200 mp, atletul pregatit de prof. Laurentiu Andone ocupand locul 4, cu timpul de 21.60. In proba de 400 mp, Danceanu a trecut al saptelea linia de sosire. In afara podiumului s-a mai clasat si Andreea Madalina Radu, locul 7 la 100 mp (13.19) si locul 9 la 400 mg. Florina Rusu si Dan Danceanu sunt legitimati la CSM Giurgiu, iar Andreea Radu are dubla-legitimare, LPS Iasi-CSM Giurgiu, toti trei fiind pregatiti de prof. iesean Laurentiu Andone.