Pe stadionul din Agronomie

22 August 2005
856 Vizualizari | 0 Comentarii
Victorie detasata a rugbistilor ieseni

•Echipa ieseana de rugby a invins fara mari probleme formatia Stiinta din Targu Jiu •Scorul a fost deschis prin eseul lui Calitescu, transformat apoi de Mocanu, scorul fiind la pauza 31- 5 in favoarea gazdelor •Iesenii au evoluat mai bine in repriza secunda, scorul final fiind 55 -15 •Chiar daca victoria a fost de partea rugbistilor ieseni, antrenorul Constantin Verives s-a aratat nemultumit de prestatia elevilor sai •Urmatorul meci este sambata aceasta la Suceava, unde iesenii asteapta o noua victorie

Dupa infrangerea suferita in etapa de debut a Diviziei Nationale in fata campionilor de la Steaua Bucuresti, scor 16-48, rugbistii ieseni si-au luat revansa in fata formatiei Stiinta Petrosani, care s-a dovedit a fi un adversar slab pentru elevii antrenorului Constantin Verives. Rugbistii ieseni au oferit publicului de pe stadionul Sandu-Ville Gorun din Agronomie un adevarat spectacol sportiv, cu multe eseuri transformate spectaculos. Scorul a fost deschis in minutul 11 al primei reprize cu un eseu al lui Calitescu, transformat apoi prin lovitura lui Mocanu. Astfel, scorul a devenit 7-0 pentru ieseni. Bucuria nu a fost de lunga durata, deoarece, nu peste mult timp, Manole a gafat pe linia de fund a terenului, minerii reducand din handicap si inscriind un eseu, pe care, insa, nu l-au transformat. Astfel, scorul Poli Agro CSS Unirea - Stiinta Petrosani a devenit 7-5. Eseul inscris de oaspeti i-a pus pe baietii antrenorului Verives pe treaba, astfel jucatorii din Petrosani nu au reusit nici o atingere a balonului oval in terenul iesenilor. Pana la sfarsitul primei reprize, elevii lui Verives au transformat in puncte aproape toate ocaziile ivite. Astfel, Lazar a inscris doua eseuri, Gavrilas si Calitescu cate unul, iar Mocanu a reusit doua transformari. Scorul a devenit astfel 31 la 5 pentru ieseni. Si repriza secunda a fost favorabila pentru oaspetilor, la finalul meciului situatia fiind net favorabila iesenilor, scorul final al partidei fiind 55 la 15 pentru Poli Agro Unirea Iasi.

Nemultumiri

Chiar daca au reusit un meci bun, cu un rezultat semnificativ, Constantin Verives nu a fost complet multumit de prestatia elevilor sai. "Mai este mult de lucrat la manuirea balonului. Jocul a inceput pentru noi abia in minutul 20 al primei reprize, fiind mai bine la sfarsit. Nu stiu ce s-a intamplat, de parca fiecare voia sa inscrie, lipsind astfel pasele. Sunt si multi care au debutat de la juniori si inca nu se cunosc prea bine. Mai avem de lucrat. Speram ca si la Suceava sa facem treaba buna", a declarat la finalul meciului Constantin Verives, antrenorul formatiei iesene. De partea cealalta, nici antrenorul sportivilor din Petrosani nu s-a declarat multumit de prestatia elevilor sai. Pe de o parte, criza economica si faptul ca jucatorii sunt tineri, dar si oboseala acumulata pe drum i-au facut sa incaseze fara prea mari probleme punctele iesenilor, la fel cum au incasat bataia si de la Dinamo cu 151 la 0. "Sunt foarte tineri iar situatia economica nu este deloc roz. Ce pot sa spun? A fost faza si eseul. Au venit numai de dragul de a merge in deplasare, nu si de a face ceva pentru echipa", a declarat total nemultumit de prestatia elevilor sai Ion Ratiu, antrenor al echipei Stiinta Petrosani. Оn meciul de sambata, Poli-Agro CSS Unirea a evoluat оn urmatoarea formula: Lazar, Cucuteanu, Lupu - Onica, Bas - Istrati, Coseru, Drusca - Calitescu, Mocanu - Pricopi, Toma, Manole, Gavrilas - Graur, la care s-a adaugat si Formagiu, Chicos, Rizea si Andrei Florin. Antrenorul Constantin Verives s-a confruntat cu o serie de accidentari, nu mai putin de patru jucatori, titulari de drept, fiind indisponibili pentru meciul de sambata. Este vorba despre Mocanu, Finariu si Costache, toti trei accidentati in meciul cu Steaua Bucuresti, dar si despre Hodoroaba, care a suferit o entorsa la antrenamentul de miercuri seara. Dupa meciul de sambata, formatia ieseana va juca la Suceava, unde spera sa invinga fara prea mari probleme.

Page time :0.1250 (s) | 22 queries | Mysql time :0.015593 (s)