Penicilina a castigat un set in fata lui Dinamo

30 Noiembrie 2006
706 Vizualizari | 0 Comentarii
• Penicilina Iasi - Dinamo Bucuresti 1-3 (16, 22, 21), in etapa a XI-a a Diviziei A1 de volei feminin • Iesencele au rezistat cu brio in fata unei super-echipe, jucand momente bune de la egal la egal cu gruparea bucuresteana • Etapa viitoare, la sfarsitul saptamanii, Penicilina se va deplasa la Galati

Infrangere onorabila pentru voleibalistele Penicilinei Iasi, care au cedat ieri, pe teren propriu, scor 1-3, in jocul cu Dinamo Bucuresti. Gruparea ieseana a rezistat cu brio in fata unei super-formatii, reusind in destule momente sa joace de la egal la egal cu trupa patronata de agitatul om de afaceri, Marian Stefan. In prezenta fotbalistului Romulus Miclea, care a impartit cu generozitate autografe copiilor din sala Penicilina, si a directorului administrativ al Politehnicii Iasi, Ovidiu Pancu, jucatoarele pregatite de Cati Covaliciuc s-au autodepasit si au castigat primul set cu scorul de 25-19, dupa 21 minute de la primul serviciu. Serios mustruluite de antrenorul Costinel Stan, jucatoarele formatiei din Soseaua Stefan cel Mare au replicat imediat si si-au adjudecat setul secund, cu scorul de 25-16, dupa alte 21 de minute de joc. Setul al treilea avea sa fie si cel mai disputat act al partidei. Chiar si asa insa, experienta mai mare a jucatoarelor din Bucuresti si chiar valoarea ridicata a lotului pe care-l are la dispozitie vulcanicul Costinel Stan au facut ca Dinamo sa castige si al treilea set, cu scorul de 25-22, dupa 23 minute de la primul serviciu. In fine, cand toata lumea credea ca Penicilina a cedat initiativa, gazdele au avut o tresarire de orgoliu si au incercat sa duca meciul spre setul decisiv. Desi au mers cap la cap pe toata durata actului patru, voleibalistele din Iasi nu au reusit sa impinga meciul spre ultimul set si au pierdut cu 21-25, dupa 27 minute si implicit meciul cu scorul de 1-3. Chiar si asa insa, Penicilina a avut o prestatie buna in fata unei formatii puternice, care a castigat la Iasi cu multa munca, la capatul a 92 minute de joc. La sfarsitul meciului, directorul CS Penicilina, Nicu Roibescu, era multumit de jocul fetelor dar sublinia apatia spectatorilor din sala. "Din pacate, mai mult de atat nu am putut obtine. Am incercat sa ne ridicam la nivelul adversarului si zic eu, ca am reusit in buna masura. Totusi, fetele asteptau si ele mai mult sprijin din partea spectatorilor, care nu prea se manifesta, mai ales in momentele dificile", a spus Roibescu. In schimb, antrenorul celor de la Dinamo, Costinel Stan, a gratulat din nou Penicilina si pe Nicu Roibescu, afirmand despre gruparea ieseana ca merita sa ajunga in turneul final. "Am obtinut o victorie muncita, pentru ca am intalnit o echipa Penicilina foarte motivata si foarte bine asezata in teren. De altfel, doresc succes Iasului si dupa parerea mea, aceasta echipa merita sa se califice intre primele 4 formatii ale campionatului", a declarat antrenorul Costinel Stan, la finalul meciului din Iasi.

Page time :0.1601 (s) | 24 queries | Mysql time :0.043157 (s)