Penicilina a fost eliminata din Cupa Romaniei

5 Februarie 2009
701 Vizualizari | 0 Comentarii
Penicilina Iasi
Victorie de moral pentru voleibalistele de la Penicilina Iasi. Trupa lui Daniel Banu si Rares Puni a invins Tomis Constanta, cu scorul de 3-2 (25-22, 10-25, 19-25, 25-14, 18-16), intr-o partida din mansa retur a fazei secunde din Cupa Romaniei la volei feminin.

Intrecuta in tur la Constanta, de Tomis, cu 3-0 (14, 16, 17), Penicilina pastra sanse mici de calificare in faza urmatoare si a evoluat destul de relaxata. De partea cealalta, constantencele erau convinse ca n-au cum rata calificarea si au alternat momentele in care dictau ostilitatile dupa bunul plac cu perioade in care nu prea aratau a echipa in stare sa cucereasca trofeul pus in joc. Peste toate insa, ambele formatii au parut plictisite intr-un meci practic fara miza si mai ales ca a fost a treia confruntare dintre ele in decurs de numai o saptamana. Penicilina a castigat primul set al disputei, l-a inceput bine si pe al doilea, dupa care oaspetele au luat meciul in serios. Au apelat la un registru variat de combinatii purtate in mare viteza si au profitat de constructia greoaie a Penicilinei, constructie cauzata de preluarile nereusite. Castigand setul de care aveau nevoie pentru a fi sigure de calificare, Tomis si l-a adjudecat din inertie si pe urmatorul, pentru ca apoi sa invite Penicilina sa reintre in joc. Iesencele n-au stat pe ganduri, au echilibrat situatia la seturi si s-au impus in tie-break dupa ce au salvat doua mingi de meci. Astfel, cu scorul de 3-2 la seturi si dupa 93 de minute de joc, voleibalistele iesence au obtinut un succes de moral, chiar daca au pierdut calificarea in faza urmatoare a Cupei Romaniei. Antrenorii Daniel Banu si Rares Puni au mizat in meciul disputat ieri, in sala Penicilina, pe urmatoarea formula de joc: Olga Pavlova, Mihaela Ionescu, Anca Nicolau, Tatiana Ivaniuschkina, Slavina Koleva, Tatiana Popa (a mai jucat Vesela Nikolova).

Page time :0.1401 (s) | 24 queries | Mysql time :0.019813 (s)