Penicilina a incheiat in genunchi anul

20 Decembrie 2004
993 Vizualizari | 0 Comentarii
•Penicilina Iasi - Rapid AIBO Bucuresti 1-3, in etapa a X-a a Diviziei A de volei feminin •Acesta a fost ultimul meci al anului pentru sportivele iesene •Campionatul esalonului de elita se va relua pe 22 ianuarie 2005 •Formatia pregatita de Aurel Cazacu a inregistrat opt infrangeri in prima parte a sezonului

Doua victorii si opt infrangeri. Acesta este bilantul cu care formatia ieseana de volei feminin, Penicilina, a incheiat anul 2004, unul de trista amintire pentru microbistii din Sala Polivalenta. Impotriva echipei Rapid AIBO Bucuresti, fetele pregatite de Aurel Cazacu si Sorin Pop au incercat sa-si spele din pacatele ultimilor luni, cand au alternat evolutiile bune cu cele catastrofale. In ultima etapa programata in acest an a sosit la Iasi, formatia Rapid Bucuresti, campioana en-titre si una dintre principalele pretendente la un nou titlu. Primul set al confruntarii dintre cele doua echipe s-a incheiat insa cu victoria formatiei oaspete, scor 25-27, desi Penicilina a avut o minge de set la scorul de 25-24. Dupa 22 de minute de la prima minge, Rapid a reusit sa se impuna in acest prim act si sa ia o optiune serioasa in privinta castigatoarei disputei. Actul secund insa a fost dominat categoric de trupa ieseana, care impinsa de la spate si de un public numeros, s-a impus, tot dupa 22 de minute, cu scorul de 25-17. Momentul psihologic al partidei s-a inregistrat insa in actul trei, atunci cand gazdele au dat cu piciorul unei sanse uriase de a prelua conducerea pe tabela de marcaj. In setul trei, gazdele au condus in permanenta, avand si cate sase pucte in fata, pana la scorul de 24-21. Si cand toata lumea se astepta ca iesencele sa puncteze decisiv, elevele antrenorului Cazacu au cazut inexplicabil si, dupa ce au pierdut cinci mingi la rand au trebuit sa se recunoasca invinse, scor 24-26, dupa 23 minute de joc.

O simpla formalitate

Cazute fizic, si mai ales psihic dupa esecul din setul trei, Tatiana Popa si compania nu au reusit sa-si mai revina si au pierdut categoric si setul al patrulea, scor 20-25, dupa 25 de minute de joc, recunoscandu-si implicit infrangerea. Astfel, echipa din Iasi, incheia catastrofal o prima parte a sezonului, pe care microbistii ar vrea sa o uite cat mai repede. Cu doar doua victorii in cele zece jocuri disputate, Penicilina are toate sansele sa incheie pe unul din ultimele doua locuri prima faza a intrecerii interne. La finalul partidei, antrenorul Aurel Cazacu nu-si putea explica cum au pierdut elevele sale setul trei, cel care s-a dovedit decisiv in desfasurarea ostilitatilor. "Cred ca suntem singura echipa din Romania care poate sa piarda un set dupa ce am condus cu 24-21. Este incredibil si nu-mi explic cum s-a putut intampla asa ceva. Ne-am relaxat prematur si asta ne-a costat. Avem mult de treaba si va trebui sa remediem greselile aparute in aceste partide", a declarat Cazacu. De partea cealalta, antrenorul giulestencelor, Costinel Stan a recunsocut ca echipa sa a avut noroc cand a castigat setul trei si ca Penicilina joaca mult mai bine decat locul pe care il ocupa in clasament. Campionatul Diviziei A de volei feminin se va intrerupe pana pe 22 ianuarie 2005, cand formatia ieseana va evolua in etapa a unsprezecea, pe teren propriu cu echipa Dinamo Bucuresti.

Page time :0.2893 (s) | 22 queries | Mysql time :0.153435 (s)