Penicilina a pierdut primul duel cu CSU Metal Galati

4 Noiembrie 2004
833 Vizualizari | 0 Comentarii
•CSU Metal Galati - Penicilina Iasi 3-0 (-21, -29, -12), in primul tur al Cupei Romaniei la volei feminin •Meciul nu a durat decat 69 de minute •Cele doua formatii se vor intalni din nou, sambata, la Iasi, de aceasta data in campionat

In primul tur al Cupei Romaniei la volei feminin, formatia Penicilina Iasi s-a deplasat la Galati, acolo unde a dat piept cu echipa locala CSU Metal. Galatencele si-au dovedit din nou superioritatea pe teren si au castigat detasat disputa cu fetele pregatite de Aurel Cazacu, care s-au menajat pentru meciul din campionat. Primele doua seturi au fost mai echilibrate cu iesencele incercand sa tina pasul cu echipa gazda, dar au pierdut de fiecare data la 21 si la 29, pentru ca in ultimul set galatencele sa-si asigure victoria, categoric, scor 25-12. Desi au pierdut la zero, fetele pregatite de Aurel Cazacu ar fi meritat sa castige macar setul secund, pe care l-au dominat, dar in final au pierdut si din cauza unor mingi dictate pentru CSU Metal Galati. Sambata, la Iasi, Penicilina va primi vizita celor de la CSU Metal Galati, intr-un meci din etapa a cincea a Diviziei A de volei feminin. Cu o singura victorie in cele patru meciuri disputate in aceasta editie de campionat, iesencele nu-si permit nici un pas gresit pe teren propriu, daca nu vor sa piarda contactul cu plutonul fruntas. In pofida infrangerii din meciul de aseara, antrenorul Aurel Cazacu se declara optimist in privinta sanseleor pe care le are echipa sa de a invinge liderul clasamentului. "Sigur ca evolutia noastra la Galati nu a fost foarte buna, dar sper sa ne luam revansa sambata, in campionat, intr-un meci mult mai important pentru noi. Ne-am fi dorit sa obtinem un succes si astazi (n.r. - ieri), dar jocul echipei din Galati a fost foarte bun, si gazdele au dovedit ca sunt cea mai in forma echipa din acest campionat. Nu stiu cat de util a fost acest meci pentru noi, pentru ca pana sambata, galatencele vor schimba cu siguranta multe in joc", a declarat Cazacu. Tehnicienii ieseni au folosit urmatoarea formula de joc: Visan, Formagiu, Purice, Ciubuc, Androhovici, Tatiana Popa. Libero a evoluat Alina Bordianu, in timp ce pe parcursul meciului au mai intrat: Ionescu, Covalciuc si Diaconita.

Page time :0.2340 (s) | 24 queries | Mysql time :0.080616 (s)